Eviniz artık hep düzenli ve temiz kalacak! Bu yöntemlerle temizlik yapmak artık çok kolay

Eviniz artık hep düzenli ve temiz kalacak! Bu yöntemlerle temizlik yapmak artık çok kolay
Temizlik rutininizi kolaylaştıracak bu yöntemlerle birlikte artık evinizin temizliğini daha kolay sağlayabilirsiniz. Özellikle hafta içi ertelenen temizlik rutini hafta sonu giderek daha da büyüyor. Peki, temizliği ertelememek için ne yapmalıyız?

Temiz ve düzenli bir ev hemen hemen herkesin istediği bir şey olsa da bazen bunu başarmak mümkün olmayabiliyor. Bunun için basit ve etkili yöntemlerle birlikte temizlik rutininizi planlayabilir ve evinizin de temiz ve düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte o yöntemler…

Temiz ve düzenli bir ev için ne yapmak gerekir?

Evinizdeki düzeni sağlamak için ilk önce sırlama yapmanız gerekir. Temizlik yaparken eşyalarınızı sıralayarak temizliğe başlamalı ve kullanmadığınız eşyaları da gözünüzün önünden kaldırmalısınız. Kullanılmayan eşyalar hem evi daha kalabalık gösterecek hem de temizlik açısından sizleri zorlayabilir. Bunun için en çok kullandığınız ve sevdiğiniz eşyaları evinizde bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Bir diğer önemli konu da istifleme konusudur. İstifleme alışkanlığınız varsa eşyalarınız ne kadar artarsa, temizlik de o kadar artacaktır. Bir gün kullanırım mantığı ile aldığınız ve atmaya kıyamadığınız eşyalar hem evinizi düzensiz gösterecek hem de temizliği gözünüzde büyüyecektir. Bir eşyayı düzenli bir şekilde kullanmıyorsanız ya onu elden çıkarmalı ya da depolama alanlarına kaldırmalısınız.

Depolama alanları ve temizlik rutini

Evinizdeki düzeni ve temizliği sağlayacak bir diğer öneri de depolama alanlarının kullanımıdır. Günlük hayatınızı kolaylaştıracak depolama alanları ile birlikte hem temizleyeceğiniz eşyalar azalacak hem de daha düzenli bir görünüm yakalayacaksınız. Örneğin, kışlık kazak, kaban gibi ürünleri vakumlama tekniğiyle birlikte alandan da tasarruf edebilirsiniz.

Hafta içi ertelediğiniz her temizlik hafta sonu daha da büyüyeceği için basit programlar halinde temizlik rutini oluşturmanız gerekir. Evinizi bölgelere ayırmalı ve her bir gölgeye günlük 20-30 dakika ayırarak temizliğini yapmalısınız. Günlük rutinlerinizi ertelemediğiniz zaman temizlik işi de daha da kolay olacaktır. Bunun için haftanın her günü belli sürelerde evinizin düzenini ve temizliğini sağlamalısınız.