Dizel kamyonlara son: Lojistik şirketleri sıfır emisyonlu araçlara geçiş için hazırla

Dizel kamyonlara son: Lojistik şirketleri sıfır emisyonlu araçlara geçiş için hazırla
1 Ocak 2024’ten itibaren Kaliforniya limanlarına hizmet veren kamyonların sıfır emisyonlu araçlar olmasını zorunlu kıldı. Bu kural, lojistik ve kamyon taşımacılığı şirketlerini dizel kamyonlardan vazgeçmeye ve elektrikli kamyonlara yatırım yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kaliforniya, ulaştırma sektöründeki emisyonları azaltmak için yeni bir adım attı. Eyalet, 1 Ocak 2024’ten itibaren Kaliforniya limanlarına hizmet veren kamyonların sıfır emisyonlu araçlar olmasını zorunlu kıldı. Bu kural, lojistik ve kamyon taşımacılığı şirketlerini dizel kamyonlardan vazgeçmeye ve elektrikli kamyonlara yatırım yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Ancak, elektrikli kamyonların yüksek maliyeti ve şarj istasyonlarının yetersizliği nedeniyle, bazı şirketler son dakikada dizel kamyon satın almak için acele ediyor.

Dizel kamyonların fiyatı üç kat daha ucuz

Kaliforniya’daki lojistik ve kamyon taşımacılığı şirketleri, yeni eyalet talimatı öncesinde dizel motorlu platformlar satın almak için acele ediyor. The Wall Street Journal’a konuşan şirket yöneticileri, elektrikli kamyonların fiyatının dizel ağır hizmet aracının fiyatının üç katı olduğunu ve bu nedenle gelecek yıl elektrikli kamyon satın almak yerine şimdi dizel sondaj makinesi satın almayı tercih ettiklerini söylediler.

Talon Logistics’in yönetici şefi Manny Carrillo, “Gelecek yıl elektrikli kamyon satın almaktansa şu anda ayda çok daha makul bir maliyetle darbeyi almaya çalışıyoruz” dedi.

Kaliforniya limanlarına giren tüm kamyonlar 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu olacak
Kaliforniya, 1 Ocak 2024’ten itibaren yalnızca Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (CARB) Çevrimiçi Sistemine kaydolabilen sıfır emisyonlu yük taşıma kamyonlarına sahip olacak gibi görünüyor.

Sıfır emisyonlu olmayan yük taşıma kamyonları 31 Aralık 2023’e kadar CARB sistemine kaydolabilir. Bu nedenle, ABD’nin en yoğun Los Angeles Limanı da dahil olmak üzere Kaliforniya’daki limanlara hizmet veren tüm kamyonların ya sıfır emisyonlu olması ya da bu yılın sonundan önce kayıtlı geleneksel kamyonlar olması gerekiyor.

Buna ek olarak Kaliforniya, limanlara ve intermodal demiryollarına giren tüm yük taşıma kamyonlarının 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için eyalet, elektrikli araç altyapısını geliştirmek ve elektrikli araç kullanımını teşvik etmek için çeşitli programlar ve teşvikler sunuyor.

Dizel kamyon satışları 2036’da yasaklanacak

Kaliforniya’nın yeni kuralı, eyaletin 2036’dan itibaren yeni dizel kamyon satışlarını yasaklayan bir planla hareket etme kararıyla uyumlu. CARB, türünün ilk örneği olan ve sıfır emisyonlu orta ve ağır hizmet araçlarına aşamalı geçiş gerektiren bir kuralı oybirliğiyle onayladı. Kural, özellikle çevreyi kirleten büyük araç filolarına odaklanarak, tüm kamyon satışlarının 2036 yılına kadar sıfır emisyona geçmesini zorunlu kılıyor.

Kaliforniya’nın bu hamlesi, ulaştırma sektöründeki emisyonları azaltmak için küresel bir eğilimin parçası. Avrupa Birliği, 2030 yılına kadar yeni kamyonların karbon emisyonlarını %30 oranında azaltmayı hedefliyor. Çin, 2025 yılına kadar yeni kamyonların %30’unun elektrikli olmasını istiyor. Bu arada, Tesla, Volvo ve diğer büyük otomobil üreticileri, elektrikli kamyon modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.