Bu mutfak aletlerini sakın bulaşık makinesinde yıkamayın! Tehlike saçıyor!

Bu mutfak aletlerini sakın bulaşık makinesinde yıkamayın! Tehlike saçıyor!
Günlük hayatımızda yemek yaparken kullandığımız mutfak aletlerinden biri de tahta kaşıklardır. Peki, tahta kaşıkların bulaşık makinesinde yıkanmasının tehlikeli olduğunu biliyor muydunuz? Peki, tahta kaşıklar nasıl yıkanır?

Yemek yaparken kullandığımız tahta kaşıkları doğru bir şekilde temizlememiz gerekir. Özellikle bulaşık makinesinde yıkanan tahta kaşıklar sağlığımız için tehlike saçmaktadır. Peki, sağlık açısından oldukça tehlikeli olan bu aletleri nasıl yıkamalıyız? İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Bulaşık makinesi yerine sabunla yıkayın

Yemek yaparken kullanılan ve kirlenen tahta kaşıkları bulaşık makinesine atmak yerine sabun ile yıkayabilirsiniz. Kaşıkları kullandıktan sonra üzerindeki kirlerin kurumamasına dikkat edin ve hemen su, sabun ile temizleme işlemine başlayın. Tahta kaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkamak yerine sabun oldukça iyi bir temizleme yöntemi olacaktır. 

Tahta kaşık bakımı

Tahta kaşıklarınızın temizlenmesi kadar bakımı da oldukça önemlidir. Tahta kaşıklarınızın soyulmaması, pütür pütür olmaması adına yağ ile bakım yapabilirsiniz. Tahta kaşıkların bölünmesi ya da pütür pütür olması bakteri üretir ve bu da sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Bunun için; bitkisel yağ, keten tohumu yağı veya zeytinyağı ile ovalama işlemi yapabilirsiniz.

Sirke ile temizleme yöntemi

Tahta kaşıklarınızı bulaşık makinesine atmak yerine su ve sirke ile temizleme işlemi yapabilirsiniz. Bunun için su ve beyaz sirkeyi bir kabın içine ekleyin ve içerisine tahta kaşıklarınızı ekleyin. Bir gece bu şekilde beklettikten sonra ertesi gün kaşıklarınız tertemiz olacaktır.

Limon ve karbonat kullanımı 

Tahta kaşıklarınız kokuyorsa bunun için limon ve karbonat kullanabilirsiniz. Yarım limonun kesik tarafıyla veya karbonat ile tahta kaşıklarınızı ovabilirsiniz. Bir diğer yöntem de, karbonatı serptikten sonra üzerine limon tuzu dökebilir ve kaşıklarınızı bu şekilde bekletebilirsiniz. Ardından sabunlu su ile yıkayın ve kurulayın.

Tahta kaşıklarınızın yanı sıra kesme tahtalarınızın temizliğini de bu şekilde yapabilirsiniz. Limon, limon tuzu, sirke, karbonat tahta kaşık ve tahta ürünlerinizin temizliğinde kullanılan doğal ürünler arasında yer alır. Bulaşık makinesine atmak yerine bu ürünleri ve temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.