Muayenesiz trafiğe çıkmanın cezası dudak uçuklatacak

Muayenesiz trafiğe çıkmanın cezası dudak uçuklatacak
Trafik cezalarına gelen zam haberleri peş peşe geldi! Muayenesiz trafiğe çıkmanın cezası bile dudak uçuklatıyor. Peki, 2023 yılı Muayenesiz trafiğe çıkmanın cezası ne kadar? İşte detaylar…

Vergi ve harçlarına gelen zamlar peş peşe geldi. Emekli ve memur maaşlarına enflasyon rakamları referans gösterilerek yüzde 30 zam yapılırken vergilere yüzde 122 zam geldi. Muayenesiz trafiğe çıkma cezası bile bu yıl dudak uçuklatıyor…

Trafik cezalarına, vergi ve harçlara gelen zamlar bugün TBMM’nin gündem konusu oldu. Muayenesiz trafiğe çıkmanın cezasının 2023 yılı için ne kadar olduğunu açıklayan Milletvekili Behiç Çelik şu bilgilendirmelerde bulundu;

İYİ Parti Grup önerimiz araç muayene istasyonlarındaki fahiş artışlara ilişkindir. Değerli arkadaşlar, halkımız uzunca bir süredir yüksek enflasyonun, artan hayat pahalılığının, geçim zorluklarının, işsizliğin, çaresizliğin, umutsuzluğun pençesindedir. Manipülasyonla düşürülen enflasyon yüzde 64 olsa da biz biliyoruz ki sokaktaki enflasyon en az 3 katıdır.

 Bununla birlikte, vergi, ceza, harç, tarife ve benzeri kalemlere ilişkin maktu tutarlarda yeniden değerleme oranı yüzde 122,93’e endekslenmiştir. Bu ne demektir? Bu, AKP iktidarının mali politikalarının bir iflasıdır. Enflasyona “yüzde 64” diyeceksiniz, maaş zammına “artı yüzde 30” diyeceksiniz ancak fiyatları yeniden değerleme kriteriniz yüzde 122 olacak. İşte, arkadaşlar, yirmi yıldan sonra AKP'nin bütünüyle tükendiği bu rakamlardan ve oranlardan anlaşılıyor.

Halkımızın iktidar eliyle adeta soyulduğu araç muayene hizmetleri milletimizin feryatlarına sıklıkla konu olmaktadır. 2007 yılında yapılan özelleştirme sonucunda ülkemizdeki araç muayenelerini yapma yetkisi TÜVTÜRK isimli bir şirkete devredilmiştir. Bu şirket tek başına yaklaşık on üç yıldır araç muayenelerinden sorumludur. Ülkemizde trafiğe kayıtlı 27 milyon araç olup hususi ve resmî araçlar her iki yılda bir, şirket araçları ise her yıl söz konusu muayeneden geçmek zorundadır.

Her yıl 10 milyondan fazla aracın muayene edildiği, her yıl milyar liraların bu istasyonlara ödendiği bilinmektedir; neticede muayene on beş, yirmi dakika içerisinde süren bir işlemdir. Muayene ücreti ise enflasyona göre değil, maaş zammına göre değil, bahsettiğim yeniden değerleme oranına göre belirlenmektedir. Bu oran üzerinden yapılan zam sonucunda geçtiğimiz yıl 507 lira olan bir otomobil araç muayenesi bu yıl 1.130 TL'ye yükselmiştir arkadaşlar. Muayenesi geciken her araç için aylık yüzde 5’lik bir gecikme zammı uygulanıyor, muayenesiz trafiğe çıkmanın cezası 951 TL olmuştur. Bu gelirlerin yarısı söz konusu şirkete aktarılırken kalan yarısı ilgili Bakanlığın hesabına transfer edilmektedir, kendi aralarında bunu yani bir anlamda paylaşıyorlar. Acaba, acımasızca kendi halkını soyan kaç tane iktidar vardır?

Trafikte uygun standardın sağlanması için kontrol ve denetim mekanizmaları gereklidir, buna kimsenin bir itirazı da yoktur. Ancak bunu bir tekel oluşturarak, rekabet ortamını yok ederek vatandaşa hiçbir tercih hakkı sunmadan yapmak en azından ahlaki bir sorundur. Dolayısıyla arkadaşlar gerek hukuken, gerekse insani açıdan milletimizin göz göre göre soyulmasına, emeğinin, alın terinin, rızkının iç edilmesine razı olmamız, sessiz kalmamız mümkün değildir.

Bu yanlıştan bir an evvel dönülmeli, araç muayene istasyonlarında ve ücretlerinde makul olan rayiç tercih edilmelidir. Bakanlığı açıkça çağrıda bulunuyorum; bu yanlış, bu haksız, bu harami uygulamaya derhâl son verin, fiyatları hemen düşürün, halkın üzerinde kimse boza pişirmesin. Bunu siz yapmazsanız dört ay sonra biz yapacağız, derdimiz zaman kaybedilmemesidir. O nedenle arkadaşlar, gelin, toplumda bu kanayan yaraya hep birlikte merhem olalım, deva bulalım diyoruz.