Kamu kurumlarına olan borçlarının gecikme cezalarını kaldırılıyor!

Kamu kurumlarına olan borçlarının gecikme cezalarını kaldırılıyor!
Vatandaşların ve şirketlerin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının gecikme cezaları kaldırılıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün verdiği talimatla, vatandaşların kamu kurumlarına olan borçlarına yeniden yapılandırma geliyor. Gelen bu son yapılandırma ile vatandaşların ve şirketlerin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının gecikme cezaları kaldırılıyor!

Tüm kamu kurumlarına olan borçların yapılandırılmasına ve ehliyet affına ilişkin açıklama yapan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç şu bilgilendirmelerde bulundu;

Her kabine toplantımız, milletimiz için gece gündüz demeden çalıştığımız icraatlarımız insanımızla gururla paylaştığımız müjdelerimiz olarak tarihe geçiyor. Son olarak, dünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantımızın sonrasında Cumhurbaşkanımız eserlerimizi ve yeni müjdelerimizi milletimizle paylaştı. Bu kapsamda, vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi için çalışmalara başladık.

Bu teklifle vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçlarının gecikme cezalarını kaldıracağız, yapacağımız düzenlemeyle tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getiriyoruz, davalı vergi ve prim dosyalarında da taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı veriyoruz.

Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini de hedefliyoruz. Yine, KYK borçlarıyla ilgili olarak yeniden yapılandırma imkânı getiriyoruz. Yine, 2 bin liranın altındaki vergi borçlarıyla ilgili olarak bu borçların tahsilinden vazgeçen ve trafik ceza puanlarının silinmesiyle ilgili olarak 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesini öngören ve 10 bine yakın ehliyetin iadesini sağlayan kanun teklifimizin hazırlıkları devam ediyor.