Bakan Özer resmen duyurdu! Cuma gece yarısı yeni karar alındı: MEB'den çok büyük hamle

Bakan Özer resmen duyurdu! Cuma gece yarısı yeni karar alındı: MEB'den çok büyük hamle
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile sendika temsilcilerinin yaptığı toplantıda yeni bir karar alındığı bildirildi. Bu kapsamda öğretmenler ve bakanlık personeline yılda 2 kez tanınan mazeret tayininin, olağanüstü hal (OHAL) bölgesinde 3'e çıkarılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) deprem nedeniyle OHAL ilan edilen illerde görev yapan öğretmen ve bakanlık personeline yer değişikliği hakkı tanındığı paylaşıldı. Konu ile ilgili olarak çok önemli bir toplantı daha yapıldığı paylaşıldı.

BAKANLIKTA TOPLANTI YAPILDI 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Latif Selvi, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer ile bir toplantı yaptı. Bu toplantı Bakanlıkta gerçekleştirildi.

YER DEĞİŞİKLİĞİ ELE ALINDI 

Toplantıya, Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik de katıldığı belirtilerek bu toplantıda Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve OHAL ilan edilen illeri kapsayan bölgede görev yapan öğretmen ve bakanlık personelinin yer değişikliğinin ele alındığı vurgulandı.

HAKLARI 3'E ÇIKARILDI 

Yılda 2 kez yapılan mazeret tayini hakkı, deprem bölgesinde 3'e çıkarıldığı belirtilerek mazeret tayini hakkı, OHAL ilan edilen bölgede yer alan illerde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı görev yapan sözleşmeli ve kadrolu öğretmen ve diğer personeli kapsadığı vurgulandı.

BAŞVURU DETAYLARI

OHAL ilan edilen illerdeki personelden eşini veya çocuğunu deprem nedeniyle kaybedenler ile kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin (eş, çocuk, anne, baba) bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmadığını belgelendirenler, yer değiştirme başvurusu yapabileceği belirtilerek başvuruları onaylanan personelin atanmak istedikleri ildeki norm kadro ve pozisyon durumuna bakılmaksızın atamaları yapılacağı da aktarıldı.