Türkiye genelinde sistem tamamen değişiyor! Artık hasteneye gitmek yok: Yıllık reçete olacak

Türkiye genelinde sistem tamamen değişiyor! Artık hasteneye gitmek yok: Yıllık reçete olacak
Sağlık Bakanlığı, raporlu ilaç kullanımıyla ilgili yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Bu düzenleme kapsamında aile hekimlerine raporlu ilaç yazma yetkisi verilecek. Böylece raporlu ilaç kullanan hastaların hastaneye gitmesine gerek kalmayacak ve yıllık reçete dönemi başlayacak. Hastalar, üç ayda bir yalnızca eczaneye gidip ilaçlarını alabilecekler.

Aile Hekimlerine Yeni Yetki

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı bu yeni düzenleme, raporlu ilaç kullanan hastaların hastane randevusu alma ve doktor bekleme zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olan hastaların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla, aile hekimlerine raporlu ilaç yazma yetkisi verilecek. Böylece, hastalar aile hekimlerine giderek ilaçlarını yeniden reçete ettirebilecekler.

Düzenli İlaç Kullanan Hastalar Rahat Edecek

ATV Haber’in bildirdiğine göre, düzenli olarak raporlu ilaç kullanan hastalar, ilaçları bittiğinde tekrar doktora gidip ilaç yazdırmak zorunda kalıyordu. Bu durum, hem hastanelerde hem de doktor muayenehanelerinde yoğunluğa neden oluyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte, hastalar aile hekimlerine başvurarak ilaçlarını tekrar yazdırabilecekler. Bu da sağlık sisteminde önemli bir rahatlama sağlayacak.

Kronik Hastalıklar Öncelikli

Yeni uygulama ilk etapta diyabet, hepatit B ve kalp hastaları gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilere yönelik olacak. Aile hekimleri, bu hastalara raporlu ilaçlarını yazabilecek. Gelecekte, raporlu ilaç yazılabilecek hastalıkların sayısının artırılması planlanıyor.

Yıllık Reçete Dönemi Başlıyor

Mevcut sistemde doktorlar, raporlu ilaçları üç aylık periyotlar halinde yazabiliyordu. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte, doktorlar bir yıllık raporlu ilaç yazabilecekler. Hastalar da her üç ayda bir yalnızca eczaneye giderek ilaçlarını alabilecekler. Bu değişiklik, hem hastaların hem de sağlık hizmetlerinin yükünü hafifletecek.

Uygulama Yakında Başlıyor

Raporlu olarak düzenli ilaç kullanan milyonlarca hasta için bu yeni uygulamanın önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı, bu düzenleme ile hastaların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmayı ve sağlık sistemindeki yoğunluğu azaltmayı hedefliyor. Bu gelişmeler, raporlu ilaç kullanan hastalar için büyük bir rahatlama sağlayacak.