Son dakika TBMM'de kabul edildi! İŞte yeni tezkere...

Son dakika TBMM'de kabul edildi! İŞte yeni tezkere...
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Meclis Başkanlığı tezkeresi ile Fransa Ulusal Meclisinin Asuriler ve Keldaniler'e ilişkin kararı kınandı.

TBMM'de siyasi partilerin gündeme ilişkin grup önerilerinin görüşmelerinin ardından TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un imzasını taşıyan "Fransa Ulusal Meclisinin Kararına Karşı Bildiri" başlıklı tezkere okundu.

Kınama İfade Edildi

Tezkerede, "Fransa Ulusal Meclisi tarafından 29 Nisan 2024'te kabul edilen, hukuki ve tarihi temelden yoksun, önyargılara dayanan Asuri ve Keldaniler'le ilgili kararı esefle ve şiddetle kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Tarihi Yanlış Anlama Eleştirisi

Tezkerede, kendi sömürgeci ve kanlı geçmişleriyle gerçek anlamda yüzleşemeyenlerin, Türkiye'ye karşı hasmane bir tutumla gündeme getirdikleri mesnetsiz iddialarının bir karşılığının olmadığı belirtildi.

Dostluk ve İşbirliği Vurgusu

"Tarihin siyasi saiklerle tahrif edilmesini en güçlü şekilde reddediyoruz. Parlamentoların, tarihten düşmanlık çıkarmak yerine, ülkeler ve halklar arasında dostluk ve işbirliğini geliştirmesi, mevcut ve gelecek nesiller için daha barışçıl bir dünya yaratmaya gayret etmesi gerektiğini düşünüyoruz." denildi.

Uluslararası Hukuka Uygun Davet

Tezkerede, Fransa Ulusal Meclisi ve diğer mercilerin, dostluk ve müttefiklik ruhu ile uluslararası hukuka uygun şekilde hareket etmeye davet edildi.