Son dakika milyonlarca kullanıcısı var! Sosyal medya kullanılması yasaklandı

Son dakika milyonlarca kullanıcısı var! Sosyal medya kullanılması yasaklandı
İspanya Ulusal Mahkemesi, telif haklarıyla korunan görsel ve işitsel içerikleri izinsiz kullandığı iddiasıyla sosyal medyada anlık mesajlaşma uygulaması Telegram'ın kullanımının askıya alınmasına hükmetti.

Ulusal Mahkeme Hakimi Santiago Pedraz, Mediaset, Atresmedia ve Movistar Plus adlı televizyon şirketlerinin yaptığı suçlamayı değerlendirdi. Telif haklarıyla ilgili eksiklikleri kabul eden Hakim Pedraz, İspanya'da faaliyet gösteren Vodafone, Orange, Digi, Movistar, MasMovil ve diğer telefon operatörlerine en kısa sürede Telegram uygulamalarının kullanımını askıya alması talimatını verdi.

Hakim Pedraz, suçlamalara ilişkin soruşturmanın devam etmesine rağmen, "iş birliği yapmamak ve belirli teknik verilerin raporlanmasına olanak sağlamamak" ile suçladığı Telegram'ın kullanımının durdurulmasına ilişkin ihtiyati tedbir kararı alarak, bunu "gerekli, uygun ve orantılı" olarak değerlendirdi.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Haberin yazıldığı an itibarıyla İspanya'da Telegram uygulamasının kullanımı devam etse de kısa sürede kapatılması bekleniyor. Diğer yandan Ulusal Mahkeme Hakimi Pedraz'ın aldığı karara bazı kesimlerden eleştiriler geldi.

Tüketiciler Derneği Facua, "orantısız" olarak değerlendirdiği kararın milyonlarca kullanıcıya içerik yayan şirket, kuruluş, kamu ve özel kuruluşlar açısından büyük zararı olacağını savundu.

İspanya'da muhalefetteki sol görüşlü Podemos Partisinin lideri İone Belarra da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Özgürlükleri tehdit eden, haksız, sansürcü ve tamamen orantısız bir tedbir." ifadesini kullandı.

Kurucuları Rus iş insanları Nikolai ve Pavel Durov kardeşler olan Telegram, Whatsapp'a alternatif olarak ortaya atılarak, 2013 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.İspanya'da, telif hakları ihlali suçlamalarıyla ilgili olarak, ulusal mahkeme, anlık mesajlaşma uygulaması Telegram'ın kullanımını askıya aldı.

Mahkeme Kararı: Operatörlere Talimat Verildi

Ulusal Mahkeme Hakimi Santiago Pedraz, Mediaset, Atresmedia ve Movistar Plus gibi televizyon şirketlerinin telif hakları ihlali suçlamalarını değerlendirdi ve İspanya'daki telefon operatörlerine Telegram'ın kullanımının askıya alınması talimatını verdi.

İhtiyati Tedbir Kararı Alındı

Hakim Pedraz, Telegram'ı "iş birliği yapmamak ve belirli teknik verilerin raporlanmasına olanak sağlamamak" ile suçlayarak, kullanımının durdurulmasına ilişkin ihtiyati tedbir kararı aldı.

Muhalif Görüşler

Karara bazı kesimlerden tepkiler geldi. Tüketiciler Derneği Facua, kararın milyonlarca kullanıcıya zarar vereceğini savunurken, sol görüşlü Podemos Partisi lideri İone Belarra, tedbiri "haksız ve orantısız" olarak nitelendirdi.

Facua'nın Değerlendirmesi

Tüketiciler Derneği Facua, kararın içerik yayıncıları için büyük zararlar doğuracağını ve orantısız olduğunu belirtti.

Podemos Partisi lideri İone Belarra, kararı "özgürlükleri tehdit eden, haksız, sansürcü ve orantısız" olarak tanımladı.

Rus iş insanları Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından kurulan Telegram, Whatsapp'a alternatif olarak 2013 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.