Son 50 yılın rekoru kırıldı! O şehirde yaşayanlar dikkat: Kesinlikle önlem alın

Son 50 yılın rekoru kırıldı! O şehirde yaşayanlar dikkat: Kesinlikle önlem alın
Gümüşhane'de 25 Nisan 2024 Perşembe günü hava sıcaklığının 30,7 derece olarak ölçülmesi, 54 yıllık bir sıcaklık rekorunun kırılmasına neden oldu.

Bu olay, Gümüşhane'de Nisan ayının en sıcak günü olarak tarihe geçti. Özellikle bu sıcaklık rekorunun Nisan ayında kırılması, bölge halkı arasında endişe ve şaşkınlık yarattı.

54 YILLIK SICAKLIK REKORU KIRILDI!

Gümüşhane Meteoroloji Müdürlüğü'nün 1961 yılından beri tuttuğu kayıtlara göre, Nisan ayındaki en yüksek sıcaklık ölçümü, 12 Nisan 1970 tarihinde 29 derece olarak kaydedilmişti. Ancak, 25 Nisan 2024 Perşembe günü gerçekleşen hava sıcaklığı ölçümü, bu rekoru egale etti ve yeni bir sıcaklık rekoru olarak kayıtlara geçti.

HAVA SICAKLIĞI 30,7 DERECEYE ULAŞTI!

Gümüşhane kent merkezinde 25 Nisan 2024 Perşembe günü gerçekleşen hava sıcaklığı ölçümü, 30,7 derece olarak tespit edildi. Bu ölçüm, bölgede Nisan ayındaki en yüksek sıcaklık olarak kaydedildi. Aynı gün Kürtün ilçesinde 34,1 derece, Torul ilçesinde 33,5 derece, Şiran ilçesinde 30,7 derece, Kelkit ilçesinde 30,6 derece ve Köse ilçesinde 26,2 derece olarak ölçümler yapıldı.

VATANDAŞLARDA ENDİŞE ARTTI!

Bu olağanüstü sıcaklık artışı, vatandaşlar arasında kuraklık endişelerini artırdı. Nisan ayında yaşanan bu aşırı sıcaklıkların, ilerleyen aylarda Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında nasıl etkileri olabileceği merak konusu oldu.

KÜRESEL ISINMANIN ETKİLERİ GÖRÜLÜYOR

Meteoroloji uzmanları, yaşanan aşırı sıcaklıkların arkasında küresel ısınmanın etkilerinin bulunduğunu belirtiyor. Gümüşhane'de Nisan ayında görülen bu yüksek sıcaklıkların, gelecekte tarım, su kaynakları ve çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

GEÇMİŞTE YAŞANANLARLA KARŞILAŞTIRMA

Murat Akçay isimli bir vatandaş, yaşanan bu durumu değerlendirirken, "Geçtiğimiz günlerde Gümüşhane'de yapılan ölçümlerde yaklaşık 31 derece Nisan ayı itibariyle. Geçmişte bu aylarda Gümüşhane'nin yüksekliğinde görülebilir kar, soğuk mevcuttu. Ama şu anda ortalık yeşillendi, ağaçlar açtı, çağlaya döndü. Küresel ısınmanın tehlikeli boyutları şu anda belki insanların hoşuna gidiyor ama fark edilmiyor, hızla geliyor. Bu her türlü şeye yansıyor. Ben amatör olarak arıcılık da yapmaktayım. Geçen sene bunun sıkıntısını yaşadık. Bir önceki sene kar ve mevsimler normaldi. Her türlü sebze, meyve ve arı bol oldu. Ama geçtiğimiz sene kar az yağdı. Dolayısıyla sıkıntısı bir hayli yansıdı. Bu sene hiç olmadı. Kar çok az. Yağmurda geçen sene vardı. O açığı oradan kapattık ama bu sene yağmur da yağmıyor çok az miktarlarda. Dolayısıyla yazın büyük bir ihtimalle bu kuraklık daha da artacak.

Gümüşhane'de 40 dereceleri görür gibi görünüyor şu anda. Bunun yansıması da bütün çevreye fazlasıyla olacak meyvede, sebzede, içme suyunda. Dolayısıyla acil önlemler da alınması lazım. Her köye bir gölet yapılması bu en azından susuzluğu giderecek bir önlem olacak. Çevresel etkileri azaltacak bir önlem olacak. Kuraklığın bu şekilde devam etmesi insanlığın yaşamı açısından da çok büyük tehlikeler arz edecek. Hastalıkların artmasına sebep olacak. Bir başka türü de şu: Sıcaklık arttıkça sadece kuraklık olmuyor. Tropikal iklime de geçiş oluyor. Seller daha iklimsel olaylar. Bunların da tabi bugünden hesaplanıp Türkiye'ye göre önlemlerin alınması lazım. Yoksa ileride bunun sıkıntılarını çok fazla yaşayacağız" dedi.

NİSAN AYINDA BU KADAR SICAKLIK ÖLÇÜLMEDİ

Hasan Can Yavuz, Gümüşhane'nin son zamanlarda beklenmedik derecede sıcak olduğunu ve eski yayla havasını özlediklerini belirterek, “Gümüşhane ilimiz son zamanlarda çok sıcak. Normalde, normal mevsimlerde bu kadar sıcak değildi. Önceki yıllarda, Nisan ayında bu kadar sıcaklık ölçülmedi.