Şehirlerarası seyahatlerde emeklilere yüzde 20 indirim yapılacak!

Şehirlerarası seyahatlerde emeklilere yüzde 20 indirim yapılacak!
Yakın zamanda Resmi Gazete'de yayımlanan bir kararla, şehirlerarası otobüs seyahatlerinde emekli vatandaşlara yönelik önemli bir düzenleme yapıldı. İşte merak edilen tüm detaylar...

Bu yeni düzenlemeyle birlikte, emekli olan vatandaşlar 2024 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere bilet fiyatlarında %20 indirimden faydalanabilecekler.

Yeni Düzenleme Detayları

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan bu düzenleme kapsamında, şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan firmalara emeklilere özel bir indirim uygulama zorunluluğu getirildi. Emekliler, Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen tarifeye göre %20 indirimli bilet alma hakkına sahip olacaklar. Bunun için ise emekli olduğunu kanıtlayan belgelerini ibraz etmeleri gerekecek.

Yaptırımlar ve Denetimler

Yönetmelikte yer alan bir diğer önemli nokta ise, bu indirim düzenlemesine uymayan şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan firmalara yönelik alınacak yaptırımlar. B1 ve D1 yetki belgesi sahiplerine her bir ihlal için 5 uyarma cezası uygulanacak.

Emekli vatandaşlar, indirimden faydalanmak için bilet alırken emeklilik belgelerini göstererek indirimli bilet talep edebilirler. Bu sayede, seyahat masraflarında önemli bir tasarruf sağlanabilir.