O kişiler artık ehliyet alamayacak! Çok önemli değişiklik yapıldı

O kişiler artık ehliyet alamayacak! Çok önemli değişiklik yapıldı
2024 yılı sonunda, eski sürücü belgeleri artık geçerli olmayacak. Bu değişiklik, 2016 yılında yapılan yasal düzenlemeyle başlamıştı. Yeni düzenlemeye göre, sürücü belgeleri 5 veya 10 yılda bir yenilenmek zorunda.

Uyku apnesi olanlar, artık yeni ehliyet alamayacakları gibi mevcut ehliyetlerini de yenileyemeyecekler. Bu kişilerin tedavi olmaları gerekmektedir. Prof. Dr. Mehmet Karadağ, düzenlemeyi "yasal zorunluluk" olarak nitelendirirken, hekime başvurulması konusunda uyarıda bulundu.

Sağlık Raporu Gerekliliği

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, sürücü belgesi yenileme sürecinde her defasında sağlık raporu alınması gerektiğini belirtti. Bu raporlarda uyku apnesi sendromunun sorgulanması artık yasal bir zorunluluk haline geldi.

Uyku, sağlığın altın anahtarı olarak kabul ediliyor. Prof. Dr. Mehmet Karadağ, uyku ile sağlık arasındaki ilişkiyi vurgulayarak, tüm insanların sağlıklı uyuma hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Uyku Apnesinin Tehlikeleri

Uyku apnesinin trafik kazaları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabileceğini belirten Karadağ, bu nedenle tedavinin önemine dikkat çekti. Uyku apnesi olan kişilerin direksiyon başına geçmemesi ya da tedavi olduktan sonra araç kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Uyku apnesinin obezite ile yakından ilişkili olduğunu belirten Karadağ, hipertansiyon ve obezitenin uyku apnesi ile birlikte gittiğini söyledi. Bu nedenle uyku apnesinin tedavi edilmesinin önemine değindi.

Uyku ve Dünya Uyku Günü

Karadağ, 15 Mart'ta kutlanan Dünya Uyku Günü'nün önemine dikkat çekerek, uyku sağlığına yönelik farkındalık oluşturulmasının gerekliliğini vurguladı. Ayrıca, uyku ve uyanıklığın dengeli olması gerektiğini ve herkesin eşit şekilde sağlıklı uyuma fırsatına sahip olması gerektiğini belirtti.

Uyku apnesinin kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebileceğine değinen Karadağ, uyku düzeninin önemine vurgu yaptı. Özellikle Ramazan ayında sahura uyanmanın önemini ve uyku düzeninin nasıl olması gerektiğini açıkladı.