Meteoroloji o illeri için sarı kodlu uyarı yaptı! Kuvvetli sağanak ve fırtına geliyor!

Meteoroloji o illeri için sarı kodlu uyarı yaptı! Kuvvetli sağanak ve fırtına geliyor!
Meteoroloji uyarısını bu kez sarı kodlu yaptı! Herkesin dikkatli olması gereken bir hava durumu gelecek. Bu hava durumu 54 ili ilgilendiriyor. Peki hangi işler için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yapıldı?

Meteoroloji son zamanlarda beklenen yağışların haberini arka arkaya vermeye başlamıştı. Uzun ve yağışsız bir dönemin ardından ülke genelinde yağışlar etkili oldu. Bu yağışlar ise bu kez 54 ili ilgilendirecek şekilde geliyor. Herkesin önlem alması gerekiyor işte haberimizin devamında bu 54 ili ilgilendiren hava durumu sizlerle...

Kuvvetli fırtınaya dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan yeni hava durumu bilgilerine göre kuvvetli yağışlar ve rüzgarın etkili olacağı birkaç günün içerisindeyiz. Verilen bilgiler ışığında evden çıkarken dikkatli olmakta fayda var. Hava durumu ise Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısıyla Giresun, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yerel olmakla birlikte aralıklı yağmur ve sağanak yağışın ardından yer yer gök gürültülü sağanak yağış ve akşam saatlerinin ardından iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi verilen tahminler arasında yer alıyor. Ülke genelinde parçalı bulutlu bir hava durumu hakim olacakken bazı bölgelerin ise beklenen yağışlar ve fırtına tehlikesine karşı önlem alması gerekiyor.

Sağanak yağış ve kuvvetli fırtına için sarı kodlu alarm verildi

Yağışların kuvvetli olmasının beklenmesinden dolayı hem kuvvetli fırtına hem de sel felaketleri için uyarı sarı kod ile yapıldı. Bu yağışların Marmara'nın güneyi ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, Orta Karadeniz'in kıyıları, Adana'nın kuzeyi ve doğusu, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Eskişehir, Ankara'nın kuzeyi ve batısı, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Tokat çevreleri için yer yer kuvvetli sağanak yağışlar akşam saatlerinden sonra yer yer kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Bunun yanı sıra, kuvvetli rüzgarların Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli olacağı da meteoroloji tarafından açıklandı. Her koşula dikkat etmek gerekiyor.