Meteoroloji o illeri acil uyardı! Herkes şemsiyesini hazırlasın: Çok kuvvetli olacak

Meteoroloji o illeri acil uyardı! Herkes şemsiyesini hazırlasın: Çok kuvvetli olacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 13 Nisan 2024 Cumartesi gününe ilişkin hava durumu raporunu açıkladı.

Rapora göre, sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken birçok il için sağanak yağış uyarısı yapıldı. MGM'nin son değerlendirmelerine göre, yurdun kuzey ve iç kesimleri parçalı, yer yer çok bulutlu olacak.

Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Adıyaman ve Gaziantep'in batısı ile Kars ve Ardahan çevrelerinde yerel olarak sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerde ise parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak.

Çığ Tehlikesi Uyarısı

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmakta. Bu bölgelerde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesine dikkat edilmesi gerekiyor. Meteoroloji, bu bölgelerdeki vatandaşları uyarıyor.

Hava Sıcaklığında Değişiklik Beklenmiyor

Hava sıcaklığı konusunda önemli bir değişiklik beklenmiyor. Yurt genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Ancak, hava durumunun değişken olduğu bölgelerde, ani sıcaklık değişikliklerine karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Kuzey ve Kuzeydoğu Yönlerden Hafif Rüzgar

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek. Bu durumda, rüzgarın etkisiyle hava sıcaklığının hissedilir derecede değişebileceği göz önünde bulundurulmalı.

Çığ Tehlikesi ve Kar Erimesi

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmakta. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların çığ tehlikesine karşı dikkatli olmaları önemlidir.