Konut almak için kredi çekenlere bir destek de devletten geldi! Tam 371 bin TL destek verecek!

Konut almak için kredi çekenlere bir destek de devletten geldi! Tam 371 bin TL destek verecek!
AK Parti tarafından Meclis’e sunulan ve TBMM’de kabul edilerek yeni yasal düzenleme ile ev almak isteyen vatandaşların konut kredisi çekmeleri halinde 371 bin TL’lik devlet desteği verileceği açıklandı. Peki, bu konut kredisinin detayları nelerdir?

Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar için 371 bin TL destek verileceği açıklandı. Artan konut fiyatlarından sonra devlet tarafından yapılan düzenlemelerle birlikte vatandaşlar ev sahibi olması amaçlanıyor. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Kanun teklifi onaylandı

2022 yılında artan konut fiyatları 2023 yılında da yükselişe devam ediyor. Yükselen konut fiyatlarıyla birlikte ev sahibi olmakta zorlanan vatandaşlar için devletten bir düzeleme geldi. İlk önce TOKİ sosyal konut projesini hayata geçirilirken, kiradan daha ucuz taksitlerle vatandaşın ev sahibi olmasını amaçlayan bu projede satışa sunulan 250 bin sosyal konut için 8 milyon başvuru yapıldı ve 5 milyon kişi kuraya katıldı. Şimdi de AK Parti tarafından Meclis’e sunulan Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Onaylandı.

Konut kredi çekenlere devletten destek geldi

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi onaylanırken, bu teklif ile birlikte Yeni Konut Finansman Programı’nın genel çerçevesinin belirlenmesiyle bu program kapsamında konut finansmanlarında ilk 3 yıl boyunca vatandaşların gelirlerinin belirli bir düzeyinde taksit ödemesi yapmalarını sağlamak amacıyla, geri ödemeli olarak Hazine tarafından, geri ödemesiz olarak yüklenici tarafından katkı sunulmasının da yolu açıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tablo ile birlikte devletin ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için sunduğu konut kredisi desteği rakamları da netleşti. Bu tabloya göre;

1 milyon TL konut kredisi çeken vatandaşlara Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2023 yılında 7 bin lira, 2024 yılında 52 bin lira, 2025 yılında da 38 bin lira olmak üzere 3 yıllık dönemde yapılacak toplam destek de 97 bin TL olarak uygulanacaktır. 

3 milyon TL kredi kullananlara da Hazine ve Maliye Bakanlığı, 47 bin lirası 2023 yılında ödenmek üzere 3 yıl toplam 371 bin TL devlet desteği ödenecek. 5 milyon TL konut kredisi çeken, ev satılan alanlara da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 167 bin TL’si bu yıl olmak üzere 3 yılda toplam 886 bin lira destek ödemesi yapılacak.