Kentsel dönüşüm için kredi faiz oranları hesaplandı! İşte 100 bin TL için bakın ne kadar ödenecek?

Kentsel dönüşüm için kredi faiz oranları hesaplandı! İşte 100 bin TL için bakın ne kadar ödenecek?
Kentsel dönüşüm projesi için kredi faiz oranları hesaplandı. Bu hesaplamaların tamamlanmasının ardından çekilen kredi miktarının karşılığında ne ödeneceği de belli oldu. Bu krediden faydalanacak olan kişilerin ne yapması gerekecek?

Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam edilirken konuya ilişkin detaylarda teker teker belli olmaya başladı. Bu anlamda verilecek olan kredi desteklerinin de detayları açıklandı. Siz de bu destekten faydalanacak olan kişiler arasında yer alıyorsanız bu habere dikkat etmeniz gerekiyor. İşte kentsel dönüşüm kapsamında verilecek olan kredi için detaylar haberimizde sizlerle…

Kentsel dönüşüm kredisinin detayları

Kentsel dönüşüm kredisi güçlendirme, konut yapım, konut edinme, işyeri yapım, işyeri edinme kredileri belli limitler dahilinde kullanılmak üzere belirlendi. Konutlarda güçlendirme kredisi 120 ay vadeyle yüzde 0,99 oranında faizle 320 bin liraya kadar, konut yapım kredisi 120 ay vade ile yüzde 0,79 oranında faizle 1 milyon 250 bin liraya kadar, konut edinme kredisi 120 ay vade ile yüzde 0,79 oranında faizle 1 milyon 250 bin liraya kadar, işyeri yapım kredisi 84 ay vade ile yüzde 1,09 faizle 800 bin liraya kadar, işyeri edinme kredisi 84 ay vade ile yüzde 1,09 oranında faizle 350 bin liraya kadar kredi kullandırılabilecek. Krediye müracaatlar yıkımdan itibaren 3 yıl içirişinde yapılmak üzere oluşturulmuştur.

Kentsel dönüşüm projesinde müteahhitlere de teşvik verilecek

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında müteahhitler için de teşvik verileceği açıklandı. Müteahhit ve konut üreticileri için Kentsel Dönüşüm kapsamında finansmana erişim de kolaylaştırıldığı resmi kaynaklarca da duyuruldu. Buna göre 12 ay ödemesiz, 36 ay ödemeli toplamda 48 ay vadeli KOBİ'lere 100 milyon lira, KOBİ dışına 250 milyon lira kredi verileceği kesinleşmiş oldu. Kredi faizi yüzde 9 olacak ve kefalet oranı KOBİ için yüzde 90, KOBİ dışı için yüzde 85 olmak üzere belirlendi. Teşvik için kefalet limiti 50 milyar lira olarak karşımıza çıkacak. Bu anlamda teşvikten faydalanacak olan bir müteahhitseniz siz de bu projeye katılabilirsiniz.