Kayak Merkezi’nde de hava sıcaklığı, sıfır derecenin altına düşerek kışın ilk karı yağdı!!!

Kayak Merkezi’nde de hava sıcaklığı, sıfır derecenin altına düşerek kışın ilk karı yağdı!!!
Hava sıcaklığından yaşanan düşüş ile birlikte birçok il soğuk havalarla karşı karşıya kalırken Türkiye'nin en önemli kış turizmi noktalarından biri olan Kartalkaya ayak merkezine mevsimin ilk karı yağdı. Detaylar işte sizlerle...

Kış turizminde oldukça tercih edilen kış tatil mekanlarından biri olan 2 bin 200 rakamlı Kartalkaya  Kayak merkezine ve kentin yüksek kesimlerinde yaşanan yağmur yerine sabah saatlerinde kar yağışına bıraktı. Bölgede kar yağışı ne zamana kadar devam edecek? Yağışın etkili olduğu yerlerde kar kalınlığı kaç santimetreye ulaştı?

Kar yağışı hafta sonuna kadar devam edecek

Bolu’nun Kartalkaya kayak Merkezinde gece saatlerinde başlayan sağanak yağış yerini sabah saatlerinde yüksek kesimlerde kar yağışına bıraktı. Bolu’nun en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Kartalkaya mevkiinde etkili olan kar yağışı bulunduğu yeri beyazlara bürünmesine neden oldu. Yağışın etkili olduğu kesimlerde ise kar kalınlığı 3 santimetreye kadar ulaştı. Hava sıcaklığı ise -3 dereceye kadar düştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan hava tahmin raporlarına göre de yüksek kesimlerde kar yağışının hafta sonuna kadar devam edileceği bilgisi verildi.

Ilgaz dağına da kışın ilk karı yağdı

Türkiye’nin en önemli tatil merkezlerinden olan bolu Kartalkaya Kayak merkezi ve Kastamonu Çankırı sınırında bulunan Ilgaz Dağına mevsimin ilk karı yağdı. Ilgaz Dağı’nda yaşanan kar yağışıyla birlikte hava sıcaklığı gece saatlerinde sıfır derecenin altına düşmesiyle birlikte, yaşanan kar yağışı Ilgaz dağının zirvesini beyaza bürüdü. Kar yağışının Kastamonu bölgesinde hafta sonuna kadar etkili olması beklenirken, Ilgaz dağ mevkiinde etkili olan kar yağışı fotoğraf tutkunları ve doğaseverler için güzel görüntülere sahne olurken, Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş Ilgaz Dağının zirve noktalarının üzerinde incecik bir beyaz tabakayı görebilmek için koşarak geldiklerini, karı fotoğraflamak amacıyla bu kadar yol kat ettiklerini, fakat istedikleri görüntüleri elde edemediklerini dile getirerek, bu sene karın geciktiğini belirtti.  

Doğa fotoğrafçısı Cebrail Keleş bundan sonraki süreçte yoğun kar yağışının olmasını temenni ederek, Ilgaz dağının alışılmış olduğu o beyaz yüzünü görmeyi heyecanla beklediğini belirtti...