Hekim Krizi Derinleşiyor: Kamu Hastanelerinde Kadrolar Neden Dolmuyor?

Hekim Krizi Derinleşiyor: Kamu Hastanelerinde Kadrolar Neden Dolmuyor?
Türkiye'deki sağlık sektöründe hekim krizi sürüyor. Kötü çalışma koşulları ve sağlıkta şiddet, açılan kadroların dolmamasına neden oluyor. Bu makalede, krizin sebepleri ve çözüm yolları detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Türkiye'nin sağlık sektörü, hekim krizi ile karşı karşıya. Uzun süredir devam eden sağlıkta şiddet ve kötü çalışma koşulları, Sağlık Bakanlığı tarafından açılan kadroların boş kalmasına neden oluyor. Son 1.5 yıl içinde yapılan dört açıktan atama kurasında toplam 9 bin 575 kadronun sadece 2 bin 526'sı tercih edildi. Peki, bu durumun altında yatan sebepler neler ve çözüm için neler yapılabilir?

Sağlık Sektöründe Neden Hekim Eksikliği Yaşanıyor?

Sağlık sektöründeki hekim eksikliğinin başlıca sebepleri arasında artan sağlıkta şiddet vakaları ve kötü çalışma şartları yer alıyor. Cumhuriyet gazetesinden Merve Kılıç'ın haberine göre, açılan kadroların büyük bir kısmı hekimler tarafından tercih edilmiyor. Özellikle bazı branşlarda ciddi oranda kadro açığı göze çarpıyor. Çocuk acil, çocuk alerjisi, çocuk hematolojisi gibi önemli branşlar, tercih edilmeyenler arasında.

Atama Kurasında Dikkat Çeken Detaylar

2023 ve 2024 yıllarında yapılan atama kuralarında, toplam 9 bin 575 kadronun sadece 2 bin 526'sı dolarken, 10'dan fazla branş hiç tercih edilmedi. Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, gastroentroloji gibi branşlarda açılan kadroların büyük bir kısmı boş kaldı. Bu durum, hekimlerin sadece belirli yerlerde ve branşlarda çalışmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Coğrafi Dağılım ve Tercih Edilmeyen İller

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya'nın vurguladığı gibi, Gümüşhane, Hakkâri, Kars gibi birçok il, son 1.5 yılda yapılan atamalarda hiç tercih edilmedi. Bu durum, bazı bölgelerdeki kamusal sağlık hizmetlerinin sunulmasında ciddi zorluklara yol açıyor.

Çözüm Önerileri

Bu derinleşen krizin çözümü için hem sağlıkta şiddetin önlenmesi hem de çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ayrıca, hekimlerin daha adil bir şekilde dağılımının sağlanması ve tercih edilmeyen branşlar ile iller için teşviklerin artırılması önem taşıyor.