Hastaneler için yeni dönem resmen başladı! Artık o muayene için para vermeyeceksiniz: SGK ödeyecek

Hastaneler için yeni dönem resmen başladı! Artık o muayene için para vermeyeceksiniz: SGK ödeyecek
Sağlık sektöründe önemli bir yenilik yarından itibaren hayata geçiyor. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde uzaktan muayene dönemi başlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), uzaktan muayene ücretlerini karşılayacak.

Uzaktan muayene hizmeti alabilmek için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınması gerekiyor. Her hasta, aynı hastane için günde yalnızca bir kez uzaktan muayene hizmeti alabilecek. SGK, aynı hastanede aynı hasta için günde sadece bir uzaktan muayene ücretini karşılayacak.

Uzaktan Muayene ve Tedavi Süreci

Uzaktan muayeneleri uzman doktorlar gerçekleştirecek. SGK, hastaların aynı hastanede (acil servisler hariç) aynı uzmanlık dalı için on gün içinde yapılacak yeni uzaktan muayene ücretlerini karşılamayacak. Uzaktan muayene sonrasında doktorlar, e-reçete düzenleyerek hastalara ilaç yazabilecekler. Bu ilaçlar SGK ile anlaşmalı eczanelerden temin edilebilecek. Ayrıca, doktorlar uzaktan muayene sonucunda e-rapor da düzenleyebilecek.

Hangi Hastaneler Kapsamda?

Uzaktan muayene hizmeti, Sağlık Bakanlığı'na bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda verilecek. İkinci basamak hastaneler, devlet hastaneleri, dal hastaneleri ve semt polikliniklerini kapsarken, üçüncü basamak hastaneler ise eğitim ve araştırma hastanelerinden oluşuyor. Tüm şehir hastaneleri de üçüncü basamakta yer alıyor.

Teknoloji ve Altyapı Gereksinimleri

Uzaktan sağlık hizmeti, gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip ve bakanlıkça izinli hastanelerde sunulabilecek. Hastalar, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene edilecekler. Gerekli durumlarda doktorlar, hastaların bir hastaneye giderek yüz yüze muayene olmasını önerebilecekler. Ayrıca, giyilebilir teknolojiler ve diğer tıbbi cihazlar kullanılarak hastaların sağlık verileri ölçülüp takip edilebilecek.

Geçmişte Uzaktan Muayene

Koronavirüs salgını sırasında karantinadaki hastalar için uzaktan muayene yapılabiliyordu. Sağlık Bakanlığı, 2022 yılında konuyla ilgili bir yönetmelik yayımlamıştı. "Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik" Şubat 2022’de yürürlüğe girmişti. Geçtiğimiz ay, SGK da Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yaparak, uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetlerinin bedellerini karşılama kararı aldı.