Emekliler Derneği’nden bayram ikramiyesi talebi! 5 bin 500 liraya yükseltilmesi istendi!

Emekliler Derneği’nden bayram ikramiyesi talebi! 5 bin 500 liraya yükseltilmesi istendi!
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekliler için Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen 1.100 TL’lik ikramiyelerin, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL’ye yükseltilmesini istedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzun bir süredir mücadele yürüttüklerini ve bu mücadelelerinin 2018 yılında emeklilere 1000’er lira ikramiye verilmesi ile başarıya ulaştıklarını belirtti.

TÜED Genel Başkanı Ergün’den açıklamalar!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyelerinin 2021 senesinde yüzde 10 artırılarak 1.100 TL’ye yükseltildiğini hatırlatarak, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Derneğimizin Araştırma Merkezinin yaptığı çalışmaya göre 2018 yılında 2 bin 20 lira olan asgari ücretin yarısına gelen bayram ikramiyesi günümüzde 8 bin 506 lira olan asgari ücretin yüzde 12,93’üne denk geliyor. Görüleceği gibi asgari ücret üzerinden kıyaslama yaparsak, 2018’deki oranı dikkate aldığımızda 8 bin 506 lirasının yarısı bayram ikramiyesi olarak belirlenseydi bugünkü tutar 4 bin 253 lira olacaktı” ifadelerini kullandı.

5 bin 500 lira bayram ikramiyesi talebi!

Emekli ikramiyelerinin son senelerde yüksek enflasyon karşısında ciddi oranda eridiğini belirten Ergün: “Tüm emekli aylıkları yıllar içerisinde enflasyon oranında arttı. En düşük emekli aylıkları da buna bağlı olarak bir şekilde düzenlendi. Bu artışlara rağmen, bayram ikramiyeleri 2021’deki yüzde 10’luk artış dışında yerinde saydı. 2018’de 1000 lirayla yaklaşık üç çeyrek altın alınırken, bugün 1100 liraya bir gram altın dahi alınamıyor. Sosyal devlet açısından bakılarak en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liranın bütün emeklilere bayram ikramiyesi olarak verilmesini istiyoruz” dedi.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyelerinin 5 bin 500 liraya yükseltilmesinin en düşük aylık alan milyonlarca emekliye rahat bir nefes aldıracağını da belirtti. Ergün: “En düşük emekli aylığı miktarının, uygulanan asgari ücretin yaklaşık yarısına denk geldiği dikkate alındığında bu adımın atılması sosyal devletin bir gereğidir. Milyonlarca emekli hükümetten bu yönde bir müjde bekliyor” ifadelerini kullandı.