Deprem olabilecek yerleri açıkladı! Naci Görür son dakika açıkladı: 9 şiddetinde deprem yaklaşıyor

Deprem olabilecek yerleri açıkladı! Naci Görür son dakika açıkladı: 9 şiddetinde deprem yaklaşıyor
Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür çok önemli açıklamalarda bulunarak depremin şiddetinin 9 olabileceğini bildirdi.

Naci Görür daha önce Kahramanmaraş ve Elazığ depremlerini öngörmüş ve depremden önce vatandaşlara uyarılarda bulunmuştu ve deprem alarmı veren bölgeleri açıkladı. Naci Görür açıklamalarında meydana gelebilecek Marmara depreminin şiddetinin 9 olabileceğini ifade etti.

9 ŞİDDETİNDE DEPREM OLABİLİR 

Daha önce yaptığı deprem açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çeken Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür çok önemli açıklamalarda bulundu. Naci Görür açıklamalarında deprem alarmı veren illeri açıkladı. Ayrıca Naci Görür açıklamalarında depremin şiddetinin 9 olabileceğini belirtti.

NACİ GÖRÜR'ÜN AÇIKLAMALARI 

Konu ile ilgili olarak Naci Görür açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"İki büyük deprem nedeniyle Türkiye’nin büyük bir kısmının Anadolu’nun güney, güneybatıya doğru 7 metreye yakın savrulması, Anadolu levhasının içerisinde Doğu Anadolu Fay’ına yakın olan yerlerdeki levha içi faylarda da stres değişikliklerine neden olacağı için oradaki irili ufaklı fayların da dengesini bozdu. Dolayısıyla bunlar da kendilerine ulaşan stres ve değişime göre irili ufaklı depremler oluşturacaklardır.

DEPREM OLABİLECEK YERLER 

Depremler olmadan dahi biz Marmara Bölgesi’nde deprem alarmı vermiştik, bu bir. Ikincisi Erzincan’ın doğusunda, Erzincan ile Bingöl Karlıova arasında Yedisu Fay’ında deprem beklediğimizi öngörmüştük. Onun dışında Ege bölgesi, orası zaten sık sık küçük depremlerle sarsılıyor. Oradaki depremlerin kaynağı da bu Helen Kıbrıs Yayı, orada hareketlilik fazla. Dolayısıyla İzmir’den Antalya’ya kadar kıyı bölgelerimizde irili ufaklı depremler öngörülüyor. Oranın tektonik yapısı gereği. Bir de bu 6 Şubat depremleri nedeniyle belki Adana Bölgesi’nde de stres transferi nedeniyle bazı faylarda hareketlenme olabilir. Hatta Kıbrıs’ı dahi düşündük. Doğu Anadolu Bölgesi’ne yakın olarak; Kayseri, Sivas, Erzincan’ın doğusu yani Bingöl yakınları, Malatya. Malatya’nın özellikle kuzeybatısı, kuzeyi. Orada Malatya Fayı ve Tuzla Fayı. Oralarda belirli hareketlenmeler gözlemlenebilir."