Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Yeniden hayata geçiyor: 15 güne düşürülüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Yeniden hayata geçiyor: 15 güne düşürülüyor
Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu projesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla hayata geçirilecek önemli bir anlaşma ile daha da güçleniyor.

Bu stratejik adım, Avrupa ile Çin arasındaki yük taşımacılığının kesintisiz devam etmesini sağlayarak Asya’dan Avrupa’ya ürünlerin ulaşım süresini 15 güne indiriyor.

Gümrük İşlemlerinde Kolaylık

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki BTK Demiryolu Projesi kapsamında gümrük transit işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan anlaşma, gümrük işlemlerinin hızlandırılmasını amaçlıyor ve eşya ile taşıtların gümrük kontrolünde yakın iş birliği öngörüyor.

Avrupa ile Çin Arasındaki Ulaşım Süresi Düşüyor

BTK Demiryolu Projesi, Avrupa ile Çin arasındaki yük taşımacılığının kesintisiz devam etmesini sağlayarak önemli bir lojistik avantaj sunuyor. Bu proje, Asya’daki ürünlerin Avrupa’ya ulaştırılma süresini 15 güne kadar indirerek, ticaretin hızını artırıyor ve ekonomik iş birliğini güçlendiriyor.

İpek Yolu'nun Yeniden Canlandırılması

BTK Demiryolu Projesi, Türkiye’den başlayarak Kafkasya, Orta Asya ve Çin arasındaki kesintisiz ulaşım girişimi olan Orta Koridor’un bir ayağını oluşturuyor. Bu proje, tarihi İpek Yolu’nun yeniden hayata geçirilmesine önemli bir katkı sağlıyor ve bölgesel iş birliğini güçlendiriyor.