Bugünden itibaren başlıoyor! Şiddetli sağanak yağış olacak: O illerde yaşayanlar mutlaka önlem alsın

Bugünden itibaren başlıoyor! Şiddetli sağanak yağış olacak: O illerde yaşayanlar mutlaka önlem alsın
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan günlük hava durumu tahmin raporuna göre, ülkenin doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

Özellikle Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Ağrı ve Mardin çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların görüleceği belirtiliyor. Diğer bölgelerin ise parçalı ve az bulutlu geçeceği öngörülüyor.

Marmara ve İç-Doğu Kesimlerinde Pus ve Sis Beklentisi

Marmara ile iç ve doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis hadisesi yaşanması bekleniyor. Özellikle bu bölgelerde sürücülerin dikkatli olmaları ve görüş mesafesinin düşebileceği hususunda uyarılar yapılıyor.

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve bu durumun artarak devam edeceği tahmin ediliyor. Sıcaklıklardaki bu artışın vatandaşları etkileyebileceği ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgulanıyor.

Rüzgar Durumu ve Özel Uyarılar

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif esmesi beklenirken, yurdun güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği öngörülüyor. Özellikle Orta Akdeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli rüzgarların (40-60 km/sa) etkili olabileceği belirtiliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunuyor. Bu bölgelerde yaşayanların dikkatli olmaları ve gerekli güvenlik önlemlerini almaları önemle vurgulanıyor.