Bu yıl evlenecek çiftlere kötü haber verildi! Maliyetler açıklandı: Buna çok dikkat edin

Bu yıl evlenecek çiftlere kötü haber verildi! Maliyetler açıklandı: Buna çok dikkat edin
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de onlarca farklı sektörden esnafın düğün sezonuna hazır olduğunu belirtti.

Palandöken, düğün maliyetlerinin arttığını ve evliliklerin ekonomiye katkısının 500 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Palandöken, yuva kuracak çiftlerin harcamalarının mobilyacıdan, beyaz eşyacıya, kuyumcuda, tekstilciye kadar birçok esnafı etkilediğini vurguladı. Geçen yıl 565 bin çiftin evlendiğini belirten Palandöken, bu yıl da yaklaşık 600 bin çiftin evleneceğini öngördüklerini açıkladı.

Esnaf Düğün Sezonuna Hazır

Fotoğrafçıdan kuaföre, berberden gelinlikçiye, çiçekçiden pastacıya kadar birçok sektördeki esnafın düğün sezonuna hazır olduğunu belirten Palandöken, bu yıl yapılacak düğünlerle birlikte evliliklerin 500 milyar liralık ekonomi oluşturmasının beklendiğini ifade etti.

Düğünlerin Maliyeti Arttı

Ortalama bir düğünün maliyetinin 500 bin liradan başladığını belirten Palandöken, döviz kurlarındaki artış ve yüksek enflasyon nedeniyle ürün ve hizmetlerde ciddi fiyat artışlarının olduğunu kaydetti.

Hükümetin Teşvikleri

Palandöken, hükümetin gençleri evliliğe teşvik etmek için çaba gösterdiğini belirterek, teşviklerin yanı sıra sıfır faizli destek kredilerinden yararlanma olanaklarının sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı. Bu desteklerin çiftlerin düğün masraflarına katkı sağlayacağını ve ekonomiye olumlu etkileri olacağını söyledi.