45 şehirde yaşayanlara son dakika duyurusu! Önlem almadan dışarı çıkmayın: Çok kuvvetli olacak

45 şehirde yaşayanlara son dakika duyurusu! Önlem almadan dışarı çıkmayın: Çok kuvvetli olacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye genelinde bugün önemli hava olaylarına dikkat çekiliyor.

İstanbul dahil olmak üzere toplam 45 il için sarı kodlu uyarı verildi. Bu uyarı, batı kesimlerden başlayarak Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile batı ve orta Karadeniz bölgelerini kapsıyor.

Fırtına ve Kuvvetli Rüzgar Bekleniyor

Bugün beklenen hava olayları arasında özellikle güney ve güneybatı yönlerinden esmesi beklenen fırtına dikkat çekiyor. Bazı bölgelerde ise yer yer kuvvetli fırtına etkili olabilir. Bu durum, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması gibi olumsuzluklara neden olabilir. Ayrıca ulaşımda aksamaların yaşanabileceği belirtiliyor.

Dikkat ve Tedbir Şart!

Meteoroloji yetkilileri, vatandaşların fırtına nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini vurguluyor. Bu doğrultuda, özellikle açık alanlarda bulunan vatandaşların dikkatli olmaları, gerekli önlemleri almaları önem taşıyor.

Sarı Kodlu Uyarı Yapılan İller

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sarı kodlu uyarı yapılan iller şu şekilde sıralanıyor: Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Tekirdağ, Yalova, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta, Kütahya, Muğla, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Bolu, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Karabük ve Düzce.

Uyarı Üstüne Uyarı: Önlemler Alınmalı

Yağışların şiddetli olabileceği bölgelerde, ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi gibi risklerin artabileceği belirtiliyor. Özellikle Marmara, Güney Ege, Batı Akdeniz ve Uşak çevresi ile Kütahya'nın batı ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağışlar bekleniyor. Bu nedenle, vatandaşların bu olumsuzluklara karşı gerekli tedbirleri almaları önem arz ediyor.