Ülkemizde toplu taşıma kullananlara son dakika duyurusu: Hesaplarına 4.500 TL yatırılacak! Temmuz'da başlıyor

Ülkemizde toplu taşıma kullananlara son dakika duyurusu: Hesaplarına 4.500 TL yatırılacak! Temmuz'da başlıyor
Resmi Gazete'de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı kararı yayımlandı ve 1 temmuz'da başlayacak uygulamanın ayrıntıları paylaşıldı.

Resmi Gazete'de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı kararı yayımlandı. Bu karar kapsamında 1 Temmuz'dan itibaren başlayacağı belirtilerek ücretsiz şehir içi ulaşım ödemelerinin 4 bin 500 TL’ye yükseltildiği paylaşıldı.

GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILIYOR 

Konu hakkında Bakanlık tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada engelli ve yaşlı bireylerin şehir içinde kara yolu, deniz yolu, demir yolu, özel halk otobüsleri ve deniz ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmalarını sağlayan ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında 2015 yılından bu yana1.6 milyar TL gelir desteği ödemesi yapıldığı ifade edildi.

1 TEMMUZ'DA GEÇERLİ OLACAK 

Tüm bunlarla beraber değişen yönetmelik ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine yapılmakta olan gelir desteği ödemeleri 01.07.2023 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 50 artırıldı.

YÖNETMELİĞİN DETAYLARI

Konu ile ilgili olarak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 1 Temmuz 2023’ten itibaren ödeme miktarlarını düzenleyen maddede yapılan değişiklik ile şu ifadeler kullanıldı:

"Şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 2.250 lira olan destek ödemesi miktarı 3.375 liraya, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2.992,5 lira ise 4.500 liraya, büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2.250 liralık destek 3.375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1.800 liralık destek ise 2.700 liraya yükseltilmiştir"