Son dakika en düşük emekli maaşı 11 bin lira oluyor! Erdoğan'dan müjdeli haber geldi: Az önce yeni maaşlar hesaplandı

Son dakika en düşük emekli maaşı 11 bin lira oluyor! Erdoğan'dan müjdeli haber geldi: Az önce yeni maaşlar hesaplandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram ikramiyeleri açıklaması milyonlarca emekliyi heyecanlandırdı. Peki en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyeleri kaç lira olacak? Emekliler tarafından bu soruların yanıtı merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çok önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında "En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya, emeklilerimizin bayram ikramiyesini 2 bin liraya çıkardık.

Bu rakamı daha yukarıya çıkarmanın hesabı içerisindeyiz" ifadelerini kullandı. Bu konu hakkında Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş açıklama yaptı. Kurtuluş'un açıklamalarına göre en düşük emekli maaşı 11 bin liraya kadar çıkabileceği ifade edildi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 11 BİN LİRA 

Konu hakkında Ahmet Kurtuluş açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Temmuz döneminde bu beklentinin karşılanacağı kanaatindeyiz. En düşük emekli maaşının 10 bin TL ile 11 bin TL arasında belirleneceği kanaatindeyiz. Böylelikle de asgari ücrete biraz daha yaklaşmış olacaktır.

Emeklilerin normalde maaş artışları enflasyon oranı ile belirleniyordu. Son dönemde yapılan artışlardan da gördüğümüz üzere emeklilere enflasyon farkı haricinde ciddi refah payı ödemeleri oldu.

Son memur maaş zammı ve kamu işçilerine yapılan zam kadar yani yüzde 45 oranında zammın emekliler için geçerli olacağı kanaatindeyim.

MAAŞ FARKI AZALDI 

Burada bir hususun altını çizmek istiyorum. En düşük maaş alan emeklilere 2 yıldan daha az bir zamanda yüzde 500 oranında zam yapılırken, en düşük emekli maaşının dışında emeklilik maaşı alanlarda enflasyon oranında ve bir miktar refah payı eklenerek artış gerçekleştirildi. Bu da en düşük emekli maaşı alanlarla yüksek maaş alan emeklilerin arasındaki maaş farkının azalmasına neden oldu.

Bu sakıncalı durumun giderilmesi için hükümetin yüksek maaş alanlara refah payı uygulaması ya da seyyanen zam uygulaması ile farklı bir ücret skalası belirlemesi çalışma barışı açısından daha doğru olacaktır.

Sene başı en düşük emekli maaşı 5 bin 500 olarak belirlendi. 5 bin 500 lira emekli maaşı alan kişinin maaşı 7 bin 500 TL’ye yükseltildi. Fakat 8 bin TL emekli aylığı geliri elde eden emeklinin maaşı 8 bin TL olarak kaldı.

3 BİN LİRADAN 500 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

Yani en düşük maaştaki zammın öncesinde aralarında 3 bin TL olan gelir farkı 500 TL’ye kadar düştü. Bu da yüksek maaş alan emeklilerde bir rahatsızlığa yol açtı. Bunun giderilmesi hükümetin en önemli gündemlerinden biri olmalıdır diye düşünüyorum."