Son dakika bayram kararı verildi! Maaşlar erken yatacak: Tarih belli oldu

Son dakika bayram kararı verildi! Maaşlar erken yatacak: Tarih belli oldu
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin öncülüğünde, memurların ve sözleşmeli personelin maaş ödemelerinin Ramazan Bayramı öncesine çekilmesi talebi gündeme geldi.

Kahveci, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, her ayın 15'inde ödenen maaşların bayram öncesine alınmasının hem kamu çalışanlarını memnun edeceğini hem de bayram alışverişlerinin canlanmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Maaş İşlemleri 8 Nisan'a Kadar Tamamlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu çalışanlarının talebine kayıtsız kalmadı. Bakanlık, Ramazan Bayramı dolayısıyla maaş işlemlerinin en geç 8 Nisan'a kadar tamamlanmasını istedi. Yapılan duyuruda, maaşların tam zamanında ödeneceği belirtildi.

Detaylar Hazine ve Maliye Bakanlığından Açıklandı

NTV'de yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, maaş ödemeleri ile ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı. Memur, Kadro Karşılığı Sözleşmeli Personel ve 4/B Sözleşmeli Personelin Nisan/2024 ayı maaş ve ücretlerinin zamanında ödenmesine ilişkin açıklama yapıldı.

8 Nisan'da Tam Gün, 9 Nisan'da Yarım Gün İdari İzinli Sayılacaklar

Bakanlığın açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı'nın 19 Mart 2024 tarihli yazısına atıfta bulunuldu. Buna göre, Ramazan Bayramı'nın 9 Nisan 2024 Salı günü saat 13.00'te başlayıp 12 Nisan 2024 Cuma gününe kadar devam edeceği belirtildi ve kamu personelinin 8 Nisan Pazartesi günü tam gün, 9 Nisan Salı günü ise yarım gün idari izinli sayılacağı duyuruldu.

Maaş İşlemleri için Belirlenen Süreçler ve İş Takvimi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, maaş işlemleri için belirlenen süreçler ve iş takvimi kamuoyuyla paylaşıldı. En geç 5 Nisan'a kadar tamamlanması gereken adımların detayları açıklandı ve sürecin gereğinin ivedilikle yerine getirilmesi vurgulandı.

Maaş Banka Listeleri ve Ödeme Süreci

Ayrıca açıklamada, maaş ödemelerinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda da detaylar verildi. Maaş banka listelerinin belirli bir takvim dahilinde bankalara gönderileceği ve personele zamanında ödemelerin sağlanacağı belirtildi. Bu sayede, Nisan/2024 maaş dönemine ilişkin ödemelerde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı vurgulandı.