Sigara tiryakilerine 16 Mart duyurusu! Çok büyük değişiklik yapıldı: Artık böyle olacak

Sigara tiryakilerine 16 Mart duyurusu! Çok büyük değişiklik yapıldı: Artık böyle olacak
Tütün mamülleri sektöründe önemli bir değişiklik gündeme gelirken artık farklı bir şekilde olacağı belirtildi.

Tütün mamülleri sektöründe önemli bir değişiklik gündemde. Sigara, puro, sigarillo ve nargilelik tütün gibi ürünlerin üretimi ve ticaretine yönelik yönetmelikte değişiklik yapılması planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre, sigara gibi tütün ürünlerinin paketlerinin üzerine, üretim tarihi ve yerini belirten kodlama bilgisi yerleştirilecek. Ayrıca, tütün mamulünün perakende satış fiyatı, paket üzerinde siyah zemin üzerine beyaz renkte “… TL” şeklinde yazılacak.

Üretim İçin Belge Zorunluluğu

Türkiye’de tütün mamüllerinin üretimi için Üretim ve Faaliyet Uygunluk Belgesi alınması gerekecek. Yeni düzenleme ile tütün ürünlerinin piyasaya sürülmesi için yapılan başvurularda, ürünün fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte, tütün mamülünün tüketimi sırasında havaya salınan maddelerin emisyon seviyeleri de değerlendirilecek.

Kayıtdışı Üretimin Önlenmesi

Mücadelede yeni bir adım olarak, sigara paketleme makineleri için firmalara verilen izinlerin, ürün izleme sisteminin kurulumu amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesi zorunlu hale getiriliyor. Bu sayede kayıtdışı üretimin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Marka Çeşitliliğinde Sınırlama

Aynı markaya ait tütün mamülleri, iç piyasada sadece bir üretici veya ithalatçı tarafından sunulabilecek. Bu düzenleme, marka çeşitliliğini sınırlayarak tüketicilerin aynı marka ürünlerde standart bir kaliteye ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.