Sigara kullananlar dikkat! Sigara fiyatlarına rekor zam geliyor: Az önce sigaraya 3 TL zam duyurusu geldi

Sigara kullananlar dikkat! Sigara fiyatlarına rekor zam geliyor: Az önce sigaraya 3 TL zam duyurusu geldi
Sigaraya 3 liralık bir zam geleceği belirtilmiş ve bu nedenden dolayı da sigara şirketlerinin bakkal ve tekel bayilerine sigarı satışı yapmadığı belirtilmişti. Bu konu hakkında bir son dakika açıklama geldi.

Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre sigara ve tütün ürünlerine 3 liralık bir zam beklentisi bulunduğu belirtilerek Tekel Bayileri Yardımlaşma Platformu başkanı Erol Dündar önemli açıklamalarda bulundu. Dündar açıklamalarında beklenen zam nedeniyle 10 gündür sigara şirketlerinin bakkal ve tekel bayilerine sigara satışının durdurulduğunu ifade etti.

3 TL ZAM BEKLENİYOR

Cumhuriyet gazetesine konuşan Başkan Dündar sigara firmalarının 14 Mayıs seçimlerinden önce bayilere sigara satışının durdurulduğunu iddia etmişti ve sigaraya 3 TL zam beklendiğini ifade etti. Dündar söz konusu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Firmalardan bu uygulamaya derhal son vermelerini talep ediyoruz. Şu anda hâlâ ne zaman sigara dağıtımının başlayacağını söylemiyorlar bize.

Maliyetlerden dolayı 3 liralık bir zam gelecek. Ancak bu zam öncesi bize satışı durdurdular. Biz tüketicilerle karşı karşıya geliyoruz. Stokçu konumuna düşüyoruz. Firmalardan bu uygulamaya derhal son vermelerini talep ediyoruz. Şu anda hâlâ ne zaman sigara dağıtımının başlayacağını söylemiyorlar bize. Biz kamuya toplu şekilde şikâyetimizi bildirdik. Degerli tüketiciler bizler stokçu değiliz satacak ürün bulmakta sorun yaşıyoruz"

ZAM AÇIKLAMASI YAPILDI 

JTI Türkiye Genel Müdürü Conrad Politt, sigara ürünlerine zam geleceği beklentisiyle firmaların sigara satışlarını durdurduğu ya da azalttığı yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı. Bu açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Bizim açımızdan fiyat artışı beklentisi ya da başka bir saikten kaynaklanan olağan dışı bir durum söz konusu değildir."

Bu konuda Politt tarafından da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada JTI Türkiye'nin üretimden tedarike bütün süreçlerinin normal seyrinde devam ettiği belirtilerek şöyle devam edildi:

"Bizim açımızdan fiyat artışı beklentisi ya da başka bir saikten kaynaklanan olağan dışı bir durum söz konusu değildir. Nereden kaynaklandığını anlamlandırmakta zorluk çektiğimiz bu spekülasyonun, piyasa paydaşlarının sağduyulu tavrıyla bir an önce sona ermesini bekliyoruz."