Resmi Gazete'de yeni karar yayımlandı! Bugünden itibaren yeni dönem başladı: İşte yeni şartlar

Resmi Gazete'de yeni karar yayımlandı! Bugünden itibaren yeni dönem başladı: İşte yeni şartlar
Bireysel emeklilik sistemi için Resmi Gazete'den alınan yeni bir karar, katılımcılara önemli bir hak tanıyor. Buna göre, BES'te kısmi ödeme dönemi 1 Temmuz'da başlayacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, BES'te kısmi ödeme hakkı getiriliyor. Bu değişiklikle birlikte, birikimlerin yüzde 50'sine kadar olan kısmı, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim harcamaları için kullanılabilecek.

Kısmi ödeme dönemiyle birlikte katılımcılar, sistemden çıkmadan önceden belirlenmiş harcamalar için birikimlerinin yüzde 50'sine kadarını toplu olarak çekebilecekler. Ödemelerin tutarı başvuru sonrasında gerçekleşecek ve devlet katkısının oranı talebe göre değişecek.

Desteklenen Durumlar ve Devlet Katkısı

Doğal afet ve eğitim durumlarında yapılan kısmi ödemelerde devlet katkısı önemli bir rol oynayacak. Bu kapsamda, doğal afet ve eğitim için yapılan ödemelerde devlet katkısı tutarı, ödenen tutarın yüzde 25'i olacak.

Öğrenciler için özellikle önemli bir destek olan kısmi ödeme, eğitim masraflarında kullanılabilecek. Öğrenciler, kendi hesaplarından kısmi ödeme alarak eğitim süreçlerini finanse edebilecekler.

Kısmi Ödemeden Faydalanma Şartları

Kısmi ödemeden faydalanabilmek için katılımcıların belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Sözleşmelerin en az 5 yıl yürürlükte olması ve katkı payının ödenmiş olması şartı aranıyor.

Son verilere göre, bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısı ve fon büyüklükleri de dikkat çekiyor. Güncel verilere göre, sistemde 8 milyon 890 bin kişi bulunuyor ve fon büyüklüğü 812,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Otomatik Katılım Sistemi (OKS) verilerine göre ise, katılımcı sayısı 7 milyon 299 bin olarak kaydedilirken, toplam fon büyüklüğü 60,5 milyar lira olarak belirlendi. Sistemdeki sertifika sayısı ise 10 milyon 804 bin olarak kayıtlara geçti.