Para gönderme işlemi yapanlar dikkat! Kesinlikle böyle yapmayın

Para gönderme işlemi yapanlar dikkat! Kesinlikle böyle yapmayın
Son dönemde birçok işletmenin ödemeleri doğrudan IBAN hesaplarına yapması, banka hesabı bulunan herkesi etkilediği belirtilerek, bu tercihin milyonlarca vatandaş için kötü haber olduğu ve dikkat gerektirdiği vurgulandı.

Uzmanlar, işletmelerin IBAN üzerinden ödemeleri tercih etmesinin büyük zararları olabileceğine dikkat çektiği paylaşılarak “Sakın IBAN üzerinden para göndermeyin” uyarısında bulundu.

Esnafın Tercihi ve Tüketici Riski

Özellikle kuaförlerden giyim mağazalarına kadar birçok esnafın, komisyon ödememek için kredi kartı yerine doğrudan IBAN üzerinden ödeme almayı tercih ettiği belirtilerek, ancak bu tercihin tüketiciler için ciddi riskler oluşturduğu ve dikkat gerektirdiği bildirildi.

TÜKONFED üyesi ve avukat Saadet Kartı, IBAN üzerinden ödeme yapmanın kara para aklama veya uyuşturucu ticareti gibi suçlara aracılık etme riskini artırabileceğini vurgularken, işletmelerin ve tüketicilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu olduğu aktarıldı.

Suça Ortak Olma Riski Var

Avukat Kartı, “IBAN üzerinden para göndererek, bilmeden de olsa suça ortak olabileceğinizi” belirtiyor ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Özellikle online alışverişlerde IBAN’a ödeme yaparken dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor. Özellikle online alışverişlerde IBAN’a ödeme yaparken dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Kartı, dolandırılma riskinin yüksek olduğunu ifade ediyor. Tüketicilerin bu konuda dikkatli olması önem taşıyor.