Otomobili olanlara son dakika duyurusu yapıldı: Büyük indirim müjdesi verildi

Otomobili olanlara son dakika duyurusu yapıldı: Büyük indirim müjdesi verildi
Brent petrol fiyatlarının dalgalanması, benzin ve motorin gibi akaryakıt ürünlerinin fiyatlarında da sürekli bir değişkenlik yaratıyor.

Vatandaşlar, günlük yaşamlarında önemli bir yere sahip olan bu fiyatların değişimini yakından takip ediyorlar. Ancak, bugün için akaryakıt litre fiyatlarında bir değişim olup olmadığı merak konusu.

Otogazda İndirim, Benzin ve Motorinde Durum Ne?

Bugünden itibaren otogaz grubunda 1 lira 8 kuruşluk bir fiyat indirimi bekleniyor. Ancak, benzin ve motorin gruplarında herhangi bir fiyat değişikliği öngörülmüyor.

Güncel Akaryakıt Fiyatları: İşte Detaylar

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, İstanbul'da motorin litre fiyatı 40.27 lira seviyesinde bulunuyor. Benzinin litresi ise ortalama 41.38 lira olarak satışa sunuluyor. Otogazın litre fiyatı ise 21.19 lira olarak belirlenmiş durumda.

Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanması: Detaylar Neler?

Türkiye'de benzin ve motorin gibi akaryakıt fiyatları hesaplanırken, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı temel alınıyor. Bu fiyata ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takibiyle belirleniyor. Bu süreçte belirli bir fiyat değişim farkı hesaplanarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşturuluyor.