Otomobil sahiplerine müjde! Deponuzu doldurmayın bekleyin: Okkalı indirim geliyor

Otomobil sahiplerine müjde! Deponuzu doldurmayın bekleyin: Okkalı indirim geliyor
Brent petrol fiyatlarında meydana gelen dalgalandırmalar, benzin ve motorin fiyatlarını da etkileyerek sürekli değişkenlik gösteriyor.

Bugün, akaryakıt litre fiyatlarında indirim ya da zam olup olmadığı merak ediliyor. Ancak, 23 Nisan 2024 tarihi resmi tatil olduğu için fiyat değişimi beklenmiyor.

23 Nisan 2024'te Benzin ve Motorin Fiyatları

23 Nisan 2024 tarihinde, benzin ve motorin (mazot) fiyatları belli oldu. Ancak, bu tarihte fiyat değişimi yapılmadı ve güncel akaryakıt fiyatları sabit kaldı.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

İstanbul'da güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre, motorin litre fiyatı 42 lira 18 kuruştan satılıyor. Benzin ise ortalama 43 lira 58 kuruştan satılıyor. Bu fiyatlar, Türkiye genelindeki benzin ve motorin fiyatlarının bir göstergesidir.

Motorinde Beklenen İndirim

Fiyatlarda sert bir yükseliş olmadığı sürece, 25 Nisan 2024 Perşembe gününden itibaren motorine 1 lira 40 kuruş civarında bir indirim bekleniyor. Bu indirimin akaryakıt tüketenler için olumlu bir gelişme olduğu düşünülüyor.

Fiyatların Belirlenmesi ve Hesaplanması

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları belirlenirken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibiyle belirleniyor. Bu yöntemlerle fiyatlar, akaryakıt tüketenlerin bilgisine sunuluyor.