Gram altın 2 bin lira seviyesine çeyrek kaldı! İşte gram, çeyrek, tam ve cumhuriyet altın fiyatları

Gram altın 2 bin lira seviyesine çeyrek kaldı! İşte gram, çeyrek, tam ve cumhuriyet altın fiyatları
Altın fiyatlarındaki son artışlar, birçok etkenin bir araya gelmesiyle gerçekleştiği belirtilerek gram altının 2 bin liraya dayandığı ifade edildi.

Altın fiyatlarındaki son artışlar, birçok etkenin bir araya gelmesiyle gerçekleşti. Özellikle ABD'de gelecek yılın başlarında faiz indirimi beklentileri, altın fiyatlarını rekor seviyeye taşıdı. Gram altın, 2 bin lira seviyelerine yaklaşarak tarihi bir zirveye ulaştı ve son iki ay içinde yüzde 20'lik bir artış kaydetti.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİ 

Ons altın, 7 Ağustos 2020'de 2148,11 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak yeni bir rekora imza attı. Ancak, bu zirve sonrasında kazançların bir kısmı geri çekildi ve şu anda 2104,75 dolar civarında işlem görüyor.

Altın fiyatlarındaki bu yükselişte, İsrail-Hamas savaşı ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın para politikasıyla ilgili açıklamalarının etkili olduğu belirtiliyor. Powell'ın sıkılaşmanın tamamlandığına dair yaptığı açıklamalar, altın fiyatlarındaki yükselişi hızlandırdı.

ALTIN FİYATLARI

Gram altın şu anda 1.942,28 TL'den işlem görüyor, ons altın ise 2.088,04 dolardan alıcı buluyor. Diğer altın türlerinin güncel fiyatları şu şekildedir:

Altın ($/kg): 67.500,00 USD

Altın (Euro/kg): 62.036,45 Euro

Cumhuriyet Altını: 199,97 TL

Çeyrek Altın: 208,53 TL

Reşat Altını: 599,37 TL

Kulplu Reşat Altını: 572,10 TL

Piyasa, Powell'ın faiz oranlarıyla ilgili yorumlarına odaklanmış durumda. Ancak, politikanın gevşetilmesi konusunda henüz erken olduğu belirtiliyor. Bu bilgiler ışığında, altın fiyatlarındaki gelişmeleri takip etmek önemlidir.