Erdoğan müjdeyi vermişti! Emekli Bayram ikramiyelerine büyük zam: İkramiyeler Kurbanda 4 bin lirayı geçiyor

Erdoğan müjdeyi vermişti! Emekli Bayram ikramiyelerine büyük zam: İkramiyeler Kurbanda 4 bin lirayı geçiyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram ikramiyeleri açıklaması milyonlarca emekliyi heyecanlandırırken ikramiyelerin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş bu konuda flaş açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çok önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında en düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya, emeklilerimizin bayram ikramiyesini 2 bin liraya çıkardıklarını hatırlattı ve rakamı daha yukarıya çıkarmanın hesabı içerisinde olduklarını ifade etti. Bunun ardından ikramiyelerin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş konu hakkındaki soruları yanıtladı. 

İKRAMİYELER 4 BİN LİRA BANDINA YÜKSELİYOR 

Açıklamalarında "ayram ikramiyeleri şu anda geçen sene itibarıyla bin 100 lira üzerinden ödeniyordu. Bu çok uzun bir süredir ödenen bir rakamdı." ifadelerini kullanan Kurtuluş şöyle devam etti:

"Emekliler yaklaşık olarak 3-4 yıldır bin 100 lira bayram ikramiyesi ödemesi alıyordu. Bu sene itibarıyla yüzde 100’lik artışla 2 bin liraya yükseltildi."

Ayrıca Kurtuluş açıklamalarının devamında "Enflasyondaki artış göz önüne alındığında bu rakam da yeterli görülmüyor. Dolayısıyla seçim döneminde olduğumuz bu süreçte rakamın 3 bin-4 bin TL bandına yükseltileceği düşüncesindeyiz." ifadelerini kullandı ve şu ifadeleri kullandı:

YAPILAN AÇIKLAMA

"2021 yılında bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı 2023’ün ilk aylarında 7 bin 500 TL’ye yükseltildi. Artış enflasyon oranı ve diğer parametrelerin çok daha üzerinde gerçekleşti, yaklaşık 5 katına yükseltildi. Dolayısıyla bu oran aslında beklentilerin de üzerinde bir tutardı.

Ancak emeklilerin maaşı daha önceki dönemde asgari ücretin biraz üzerinde seyrediyordu. Dolayısıyla şu anda en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL ile 2 seneden az bir zamanda 5 katına çıkarılmasına karşın halen daha asgari ücretin altında seyretmektedir."