Emeklilere bayram ettirecek haber geldi! En düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak

Emeklilere bayram ettirecek haber geldi! En düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak
Emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam miktarı konusunda netlik kazanmaya başladı.

SGK uzmanı Özgür Erdursun'un açıklamalarına göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik yüzde 25,06 oranında bir zamın kuvvetle muhtemel olduğu vurgulandı. Bu gelişme, Türkiye'nin gündemine oturdu ve emekliler arasında büyük bir beklenti oluşturdu.

Enflasyon Artışının Yansımaları

İlk 6 ayda yaşanan enflasyon artışının emekli maaşlarına nasıl yansıyacağı merak konusu oldu. Erdursun'un açıklamalarına göre, bu dönemdeki yüzde 25'e varan enflasyon artışı, SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 25'lik bir enflasyon farkı olarak yansıyacak. Ayrıca, memur emeklileri de toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 20'lik bir artış alacaklar.

Temmuz Ayında Beklenen Zam Oranları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarıyla birlikte, Temmuz ayındaki emekli maaşlarındaki zam oranları netlik kazanmaya başladı. Merkez Bankası'nın tahminlerine göre, yıl sonu enflasyonunun yüzde 44,19 olması beklentisi doğrultusunda, Temmuz ayında emeklilere yüzde 25,39 oranında bir zam yapılması bekleniyor. Bu durumda, en düşük emekli maaşının 12.000 TL ile 13.000 TL arasında olması tahmin ediliyor.

Yeni Düzenlemeler ve Çalışmalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarıyla, emeklilerin zamına ilişkin yeni düzenlemelerin sinyali verildi. Çalışma Bakanlığı'nın yapacağı çalışmalarda enflasyona göre ek artışlar yapılacağı belirtilirken, hükümetin bu konuda bir dizi çalışma yaptığı ve detayları toplumla paylaşacağı ifade edildi. Bu gelişmeler, emekliler arasında umut ve beklenti oluşturdu.