Emekliler artık rahatlayacak! Resmi Gazete'de yayımlandı

Emekliler artık rahatlayacak! Resmi Gazete'de yayımlandı
Sosyal tesislerde yüzde 15 indirim uygulanmasının ardından emeklilere yönelik bir başka müjde daha geldi. Emeklilerin şehirlerarası otobüslerde yüzde 20 indirim almasını öngören karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeye göre, şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan tüm gerçek ve tüzel kişiler, emekli olduğunu belgeleyen yolculara tarife üzerinden yüzde 20 indirim yapacak. Bu hüküm, karayolu taşıma yönetmeliğine eklenen geçici bir madde ile yürürlüğe girdi.

Belgeyle Beyan Şartı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliği, 2024 yılı sonuna kadar geçerli olacak. Emekli olduğunu bilgi ve belgeyle beyan edenler, düzenlenecek yolcu biletlerinde Ulaştırma Bakanlığı'na bildirilen tarife üzerinden yüzde 20 indirimden yararlanabilecekler.

Uymayanlara Yaptırım

Bu yeni hükme uymayan karayolu taşımacılığı yapan B1 ve D1 yetki belgesi sahipleri, her bir ihlal için 5 uyarma alacaklar. Bu düzenleme, emeklilerin ekonomik olarak rahatlamasına yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

İndirimle Gelen Rahatlama

Emeklilerin şehirlerarası yolculuklarda yüzde 20 indirim alması, sosyal tesislerdeki yüzde 15 indirime ek olarak, emeklilerin yaşam standartlarını artırmaya yönelik bir başka adım oldu. Bu düzenlemelerle, emeklilerin daha rahat ve uygun maliyetli seyahat etmeleri hedefleniyor.

Uygulama Detayları

Yeni indirim uygulaması, 2024 yılı sonuna kadar geçerli olacak şekilde yönetmeliğe eklenmiştir. Emekliler, bu indirimden yararlanmak için emeklilik durumlarını belgeleyen resmi evrakları ibraz etmeleri gerekecek. Bu şekilde, seyahatlerinde ciddi bir maliyet avantajı sağlayacaklar.