Doğalgaz Faturalarına Zam Geliyor: Milyonlarca Haneyi %25 Zam Bekliyor!

Doğalgaz Faturalarına Zam Geliyor: Milyonlarca Haneyi %25 Zam Bekliyor!
1 Mayıs'tan itibaren doğalgaz faturalarında önemli bir artış bekleniyor. Milyonlarca haneyi %25'lik zam etkileyecek. Detaylar haberimizde!

Seçimlerin ardından birçok ürün ve hizmette zam yağarken, doğalgaz faturaları da zamlanacak kalemler arasında yer alıyor. 31 Mart seçimleri öncesinde ertelenen zamlar, 1 Mayıs'tan itibaren vatandaşın cebini yakacak.

Ayda 25 Metreküp Ücretsiz Doğalgaz Uygulaması Son Buluyor:

Geçtiğimiz yıl Karadeniz Doğalgazı'nın şebekeye bağlanması gerekçe gösterilerek Türkiye genelinde uygulanmaya başlanan ayda 25 metreküp ücretsiz doğalgaz uygulaması 1 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla son buluyor. Bu uygulama kapsamında her ne kadar tarife ücretine bir zam gelmese de, milyonlarca hanenin doğalgaz faturalarında 150 liralık bir artış yaşanması bekleniyor.

Şehirlerde Farklılık Gösterse de Ortalama Zam %25:

Şehirden şehire değişiklik gösterse de, ülke genelinde ortalama 150 liralık bir bedele denk düşen 25 metreküplük doğalgaz uygulamasına son verilmesi, faturaları ortalama %25 oranında zamlayacak. Bu durum, milyonlarca hanenin doğalgaz faturalarına 150 lira ekleme yapılacağı anlamına geliyor.

Vatandaşlar Uygulamanın Uzatılmasını Talep Ediyor:

Uygulamanın uzatılmasını isteyen vatandaşların taleplerine karşın yetkililerden bir açıklama gelmezken, 14 gün sonra sona erecek değişiklik faturaları ortalama %25 zamlı hale getirecek.

Yaz Aylarında Kullanılmasa da Doğalgaz Faturaları Yükselişte:

Yaz aylarında kullanılmıyor olsa da, sonbahar ve kış aylarında yüksek bedellere ulaşan doğalgaz faturaları, Türkiye genelinde ortalama aylık 600 lira olarak şekilleniyor. Yaklaşık 150 lirayı bulacak artış, doğalgaz faturalarına dolaylı yoldan %25 zam yapıldığını anlamına gelecek.

Sonuç:

Doğalgaz faturalarında beklenen zam, milyonlarca haneyi olumsuz etkileyecek. Yetkililerden konuya ilişkin bir açıklama gelmesi ve vatandaşları rahatlatacak adımlar atılması bekleniyor.