Bugün itibari ile yürürlüğe girdi! Oranlarda artış yapıldı

Bugün itibari ile yürürlüğe girdi! Oranlarda artış yapıldı
Merkez Bankası'nın yeni düzenlemesiyle kredi kartıyla nakit avans çekiminde faiz oranı yüzde 4,42'den yüzde 5'e yükseltildi. Bu değişiklik, kredi kartı nakit avans gecikme faizini de yüzde 5,30'a çıkardı.

Kredili Mevduat Hesapları'nın (KMH) faiz oranları da bu düzenleme kapsamında yüzde 5'e yükseltildi. Merkez Bankası'nın yayımladığı tebliğle bu yeni faiz oranları resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Merkez Bankası'nın Açıklaması

Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları belirlenirken referans oranlar dikkate alındı. Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde aylık azami akdi faiz oranı yüzde 55 baz puan artırılarak belirlendi.

Kredi Kartı Faiz Oranları ve Yapılan Değişiklikler

Düzenlemeyle birlikte kredi kartı faiz oranları artarken, bankaların uygulayabileceği faiz oranları belirli sınırlar içinde serbest bırakıldı. Ancak katılım bankaları tarafından uygulanacak faiz oranları aylık akdi kâr payı oranlarını geçemeyecek.

KMH Faiz Oranlarında Artış

Kredi kartı işlemleriyle birlikte Kredili Mevduat Hesapları'nda da faiz oranlarında artışa gidildi. Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları Hakkında Tebliğ'e göre kredili mevduat hesaplarında uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranları belirli sınırlar içinde düzenlendi.

Düzenlemenin Amacı

Yapılan düzenlemelerin amacı, kredi kartı ve KMH işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarını belirli bir düzeyde tutmak ve bu alanda şeffaflığı artırmak olarak açıklandı.