Banka veya kredi kartı olanlar dikkat! Kötü haber az önce duyuruldu: Yeniden sınırlamalar, kısıtlamalar olacak

Banka veya kredi kartı olanlar dikkat! Kötü haber az önce duyuruldu: Yeniden sınırlamalar, kısıtlamalar olacak
Banka ve kredi kartı olanlara kötü haber duyuruldu ve o işlemlerin artık sınırlı tutulacağı bildirildi. Bankalarda hesabı ve kredi kartı olan tüm vatandaşlara kötü haber verildi ve kısıtlamalar getirileceği bildirildi.

O işlemler artık sınırlı tutulacağı belirtilerek Bankalarda hesabı ve kredi kartı olan tüm vatandaşlar için kötü bir haber verildiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Özgür Demirtaş tarafından duyurulan habere göre, kredi kartlarına kısıtlamalar getirileceği aktarıldı. Bununla beraber nakit avans kullanımında da sınırlamalar yeniden uygulanacağı vurgulandı.

SINIRLAMALAR GELİYOR

Son günlerde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala kredi kartları ve banka kartlarıyla nakit kullanımına sınırlamalar getirildği belirtildi ve Merkez Bankası'nın bu kararı geri aldığı yönünde haberler çıktığı ifade edildi. Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş da nakit avans çekimlerinde yeniden sınırlamaların olacağını paylaştı.

Karar.com'un aktardıklarına göre Merkez Bankası'nın cari açığın artmasıyla birlikte döviz kurları ve altın fiyatları yükseliyor. Dövizin yükselmesi maliyetleri artırıyor ve bu da enflasyonun sürekli yükselmesine neden oluyor. Şu anda ABD doları bankalarda 21,7927 TL'den işlem görürken Euro 23,3315 TL'den ve gram altın ise 1.364,157 TL'den satılıyor. Merkez Bankası, bu artışı kontrol altına alabilmek için tüm banka kartları için tanımlanan nakit avans limitlerini kısıtladı ve kredi kartlarından yapılan nakit avans çekimlerini iptal etti.

YAPILAN AÇIKLAMA 

Merkez Bankası, tepkiler üzerine bu düzenlemeyi iptal ettiğini açıklasa da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kredi kartı nakit çekimlerinde sınırlamalar olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Bu durum, düşük gelirli vatandaşlarımızı etkilemeyen bir durum değil. Bu sınırlama, 50 bin TL'nin üzerindeki kredi kartları için geçerlidir. Tüm kredi kartlarından nakit çekimlerle altın veya döviz almak gibi, ekonomiye katkı sağlamayan ve yastık altında tutulan kaynakların ekonominin dışına çıkmasını engellemek amacıyla yapılmaktadır. İlgili kurumlarımız bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir. Yastık altı yatırımı olarak nitelendirdiğimiz kredi kartıyla altın alımı gibi işlemlerin bir anlamı yoktur. Bu sadece bir sınırlama söz konusu, başka bir şey değil."