Bakan Bilgin müjdeyi duyurdu: En düşük emekli maaşı ile bayram ikramiyelerine zam geliyor: Emekli reformu geliyor

Bakan Bilgin müjdeyi duyurdu: En düşük emekli maaşı ile bayram ikramiyelerine zam geliyor: Emekli reformu geliyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin maaş zammı ve bayram ikramiyeleri hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Emekliler Derneği ziyaretinde konuştu ve çok önemli değerlendirmelerde bulundu.Bakan Bilgin açıklamalarında en düşük emekli maaşları ve emekli bayram ikramiyelerine ilişkin çalışma yaptıklarını ve bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu hafta sunacaklarını bildirdi.

ERDOĞAN'A SUNULACAK 

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli gelişmeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin duyurdu ve açıklamalarında en düşük emekli maaşının artırılması için alternatiflerin hazırlandığını ve emeklilerin bayram ikramiyelerine ilişkin çalışmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağını paylaştı.

BAKAN BİLGİN'İN AÇIKLAMALARI 

Çalışma Bakanı Bilgin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Biz çalışanlarımızı koruyoruz. Toplu sözleşme müessesemiz bu konuda önemli bir mekanizmadır. İşçiler için mevzuatta böyle bir düzenleme yok, sosyal devlet sorumluluğuyla bunu yerine getirmek zorundayız. 5500 liraya yükselttiğimiz en düşük Emekli aylığı bugünkü şartlarda yetersiz kaldığını başkan vurgu yaptı. Ben de aynı fikirdeyim. Bununla ilgili alternatif çalışmaları yaptık. 1 aydan bir süre önce bunları açıklayacaktım ama bugün belirtiyordum. Alternatif çalışmaları en düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI VE İKRAMİYELERE ZAM

Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesiyle ilgili çalışma EYT düzenlemesi kapsamında emekli olanları da kapsayacak. Bunları değerlendiren çalışmalarımız var. Emeklilere rahat nefes aldıracak bir düzenlemeyi ayrıntılı şekilde çalıştım. Bunu deprem bir müddet etkisiyle ertelenmiş oldu ama bu hafta içinde en geç önümüzdeki hafta bunu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim. İnanıyorum ki emeklilerin beklediği onları daha rahat nefes alacak bugünkü tahribatın ekonomideki daha koruyacak önerilerimizin de Cumhurbaşkanımız tarafından olumlu değerlendirileceğini ümit ediyorum. Bu çalışma bütün emeklilerin hayatında ciddi bir rahatlama sağlayacaktır.

ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMASI

Sınırlı bir bölgeyle ilgili asgari ücret çalışması var, bittiğinde kamuoyuyla paylaşacağım.

5000'den başlayıp 9000 güne kadar prim ödeyenler var. 9 bin ile 7 bin 200 prim ödeme günü var. Bizim kamuoyuna söylediğimiz şey çok açıktır. Emeklilikte yaşa takılan ne demek, kanun geri işlemiştir. Bu mağduriyet meydana getirmiştir. Hukuk kuralı geri işlemez. Bunu ortadan kaldırdım.

Emeklilere saygı duyalım, emeklilerle ilgili reform şeklinde düzenleme yapmayı konuşuyoruz.