ATM'den para çekip yatıranlar dikkat! Yeni dönem resmen başladı

ATM'den para çekip yatıranlar dikkat! Yeni dönem resmen başladı
ATM'lerden para çekecek olan vatandaşları yakından ilgilendiren bir karar alındı.

Bayramdan sonra ATM'lerde yeni bir dönem başlıyor ve alınan karara göre, ATM'lerden çekilebilecek banknotlarla ilgili önemli bir değişiklik duyuruldu.

Bankalar tarafından alınan karar doğrultusunda, bayramdan sonra ATM'lerden artık 10 ve 20 TL'lik banknotlar çekilemeyecek. Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu'nun açıklamalarına göre, bankaların tercihi daha büyük değerlere sahip 200 TL'lik banknotlardan yana olacak.

ATM'lerdeki Banknot Çeşitliliğinde Değişim!

Prof. Dr. Şenol Babuşçu'nun ifadelerine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından son dönemde basılan her 5 yeni banknottan 4'ü 200 TL değerinde. Bu durum, ATM'lerin para çekme ve yatırma işlemlerinde kullanılan banknot çeşitliliğini de etkiledi.

50, 100 ve 200 TL'lik Banknotlar Çekilebilecek!

Yüksek enflasyon ve artan hayat maliyetleri nedeniyle, 200 liralık banknotların kullanımının artmasıyla birlikte, bankaların 10 ve 20 TL'lik banknotları ATM'lerde yer vermeme kararı aldığı belirtiliyor. Bu yeni uygulama bayram sonrasında Türkiye genelindeki ATM'lerde hayata geçirilecek ve vatandaşlar artık 10 ve 20 TL yerine, 50, 100 ve 200 TL'lik banknotları çekebilecekler.