Asgari ücrete ve emekli maaşına ek zam bekleniyordu! AK Parti'nin kararı belli oldu

Asgari ücrete ve emekli maaşına ek zam bekleniyordu! AK Parti'nin kararı belli oldu
CHP'nin Hazine ve Maliye'den sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında saat 10.00'da başlayan görüşme, 4 saat 18 dakika sürdü. Görüşmede zam konuları ele alındı.

Görüşme sonrası yapılan açıklamalarda, asgari ücret ve emeklilere ek zam konularında umut verici gelişmelerin olmadığı belirtildi.

Kritik Görüşmenin Detayları

Bakanlıkta düzenlenen toplantı sonrası, basın mensuplarına konuşan Yalçın Karatepe, görüşmenin içeriğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Karatepe, asgari ücret ve emekli aylıklarına yapılması planlanan zam taleplerini ve tarımsal destekler konusundaki endişelerini dile getirdi.

Asgari Ücret ve Emekli Zamları Konusunda Görüşmeler

Karatepe, asgari ücrete yapılması planlanan ara zammın reddedilmesini eleştirdi. İlk 6 ayda asgari ücretin satın alma gücünün dörtte bir oranında azalacağını belirterek, zammın zorunlu olduğunu vurguladı. Ayrıca, emekli aylıklarına sadece enflasyon oranında zam yapılmasının yeterli olmadığını, refah payının da eklenmesi gerektiğini ifade etti. Memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılan yüzde 20'lik artışın yetersiz olduğunu belirterek, memur emekli aylıklarına seyyanen zam talebinde bulundu.

Tarımsal Destekler ve Gıda Güvenliği

Görüşmede tarımsal desteklerin yetersizliğine de dikkat çeken Karatepe, tarımın ulusal güvenlik meselesi olduğunu ve vatandaşların uygun maliyetle gıdaya erişiminin sağlanması gerektiğini söyledi. 2006'dan bu yana 89,6 milyar dolarlık tarımsal desteğin eksik olduğunu ve kanunda belirtilen yüzde 1'lik seviyeye ulaşılmadığını vurguladı. Ayrıca, buğday ve çay alım fiyatlarının düşük olduğunu belirtti.

Vergi Adaleti ve Ekonomik Talepler

Karatepe, düşük gelirli vatandaşlar üzerindeki vergi yükünün ağır olduğunu ifade etti. Vergi dilimlerinin belirlenmesinde asgari ücretin düşülmesi gerektiğini belirtti. Düşük gelir gruplarının sıkça kullandığı kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarındaki yüksek faiz oranlarına dikkat çekti ve bu faizlere eklenen yüzde 30'luk verginin kaldırılmasını talep etti.

Kamu-Özel İşbirliği Projeleri ve Vergilendirme

Karatepe, kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerinin maliyetlerinin kabul edilemez olduğunu ve bu projeler için 2024 bütçesinde 160 milyar TL üzerinde bir ödeme yapılacağını belirtti. KÖİ projelerindeki şirketlerin gerçek anlamda vergilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sonuç ve Açıklamalar

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, asgari ücret ve emekli zammı, tarımsal destekler ve vergi adaleti konularında değişim iradesi görülmediği belirtildi. Karatepe, "Dört saatlik görüşme sonunda bir değişim iradesi göremedik" dedi ve ek zammın gelmeyeceği mesajını aldığını ifade etti.