Asgari ücrete bayram ettirecek zam geliyor! İşverenler bu maaşı verebilecek mi: Asgari ücret zammı belli oldu

Asgari ücrete bayram ettirecek zam geliyor! İşverenler bu maaşı verebilecek mi: Asgari ücret zammı belli oldu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada asgari ücret konusunda yapılan çalışmaların ara zam seçeneğini içerdiğini belirtti. Ayrıca asgari ücret zammı flaş bir tutar ortaya çıktı.

CNN Türk'te yapılan bir programa katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Bal önemli açıklamalarda bulundu. Asgari ücret zammı hakkında değerlendirmelerde bulunan Bal Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in verdiği bazı verilere dayanarak temmuz ayında asgari ücretin 500 dolar olacağını ifade etti.

ASGARİ ÜCRET 11 BİN 484 TL 

Ayrıca Bal açıklamalarında ara zammın enflasyon oranı ve refah payı şeklinde gerçekleşeceğini belirterek mevcut durumda brüt 10.008 TL olan asgari ücretin, bu tahminlere göre 13.010 TL brüte yükselmesinin beklendiğini paylaştı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Bal'a göre, yüzde 35 oranında bir zam tahmini yapıldığında, altı aylık enflasyon yüzde 25 düşünülerek asgari ücretin brüt olarak 15.510 Türk Lirası'na ve net olarak 11.484 Türk Lirası'na denk geleceği de beklentiler arasında yer alıyor.

500 DOLAR ÜZERİNE TEKABÜL EDECEK

Tüm bunlarla beraber Bal açıklamalarında 2022 yılında asgari ücretin 6.471 Türk Lirası brüt, 5.500 Türk Lirası net olduğunu belirterek bu tahminlere göre asgari ücretin altıncı ayda 11.000 Türk Lirası ve üzerine çıkabileceğini vurguladı.

Bal açıklamalarının devamında Yüzde 20 enflasyon ve yüzde 10 refah payı senaryosunun ise en güçlü tahmin olduğunu paylaşarak bu durumda asgari ücretin 11.067 Türk Lirası civarında net olarak belirlenebileceğini ve bu rakamın Bakan Bilgin'in bahsettiği 500 dolar üzeri bir değere tekabül ettiğini düşündüklerini vurguladı.

550 DOLARA ÇIKABİLİR 

Ayrıca bu zam gerçekleşirse asgari ücretin 550 dolar seviyesine kadar çıkabileceği bildirildi.