Asgari ücrete 1.551 lira artış olacak! Asgari ücret 10 bin lirayı geçecek: Hazırlıklar başladı

Asgari ücrete 1.551 lira artış olacak! Asgari ücret 10 bin lirayı geçecek: Hazırlıklar başladı
Asgari ücret hakkında çok önemli bir haber geldi. Buna göre asgari ücrete 1.551 liralık bir artış gündeme geldi.

Depremin vurduğu ve büyük yıkımlara neden olduğu 11 ilimizde asgari ücrete zam hazırlıklarının başladığı bildirildi. Yapılacak olan düzenleme kapsamında asgari ücretin 1.551 TL artarak 10 bin TL’yi geçmesi beklendiği belirtilerek işverene sigorta priminin asgari ücrete eklenerek çalışana ödeneceği ifade edildi.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık şiddetli depremin vurduğu 11 ilimiz yeniden toparlanmaya çalışıldığı belirtrilerek sadece binanın altındaki işyerleri değil fabrikaların da ciddi zararlar gördüğü ifade edildi. Yaşanan artçılardan kaynaklı olarak vatandaşların büyük bir kısmının diğer illere göç etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Çalışanları ekmek teknelerine döndürmek için ücretlerin iyileştirilmesi amaçlandığı belirtilerek Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Kilis ve Elazığ’daki problemleri dinleyen hükümet bölgede asgari ücreti 10 bin TL’nin üzerine çıkarmaya hazırlandığı ifade edildi.

ASGARİ ÜCRET ZAMLANACAK 

Bu konunun bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi bekleniyor. TBMM'ye gelmesi ile beraber adım atılmış olacak be işverenlerin devlete ödediği 1.551 TL 24 kuruş çalışanların maaşlarına ekleneceği ifade edildi. Yapılan düzenleme doğrultusunda deprem bölgesindeki çalışanların aldığı asgari ücret zamlanmış olacak.

BAKAN BİLGİN'İN AÇIKLAMALARI 

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bu konu hakkında bir açıklama yapmıştı ve "İlgili kuruluşlarla, Maliyeyle, diğer kurumlarla bitirdikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullanmıştı.