Arabası olanlar dikkat! Son dakika belli oldu: Yeni dönem başladı

Arabası olanlar dikkat! Son dakika belli oldu: Yeni dönem başladı
Trafik sigortası primlerinde 2024'ün ilk dört ayında yaşanan hızlı artış, Mayıs ayında yeni bir zam hesabına bıraktı.

Bu değişiklik kapsamında, zam oranının maliyet endeksine göre belirleneceği ifade edildi ve Mayıs ayında zam oranının yüzde 3 olduğu bildirildi.

Yeni Uygulama ve Belirlenen Tavan Fiyat

Trafik sigortasında zam hesabının değiştiği belirtilerek, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun prim artışlarını belirlediği vurgulandı. Zam için bir tavan fiyat belirlendiği ve poliçelerin bu rakamın üzerinde satılamayacağı bilgisi paylaşıldı. NTV'de yer alan habere göre, Mayıs ayıyla birlikte bu uygulamanın değişeceği aktarıldı. Artışın oranının ise yeni oluşturulan maliyet endeksine göre belirleneceği vatandaşlara aktarıldı.

Yüzde 3 ve Maliyet Endeksi

Trafik sigortasına Ocak-Şubat aylarında yüzde 10, Mart-Nisan aylarında ise yüzde 5'er zam yapıldığı belirtilerek, yeni uygulamayla Mayıs ayı zam oranının üst sınırının yüzde 3 olduğu açıklandı. Maliyet endeksinin en fazla asgari ücret artışını etkilediği ifade edildi. Bu hesabın yapılmasının sebebinin ise kazaların hasar ödemelerinin mevcut asgari ücret düzeyine göre belirlenmesi olduğu vurgulandı.

Sigorta Şirketlerinden Zam Talepleri

Asgari ücrete Temmuz’da zam yapılmazsa, bu trafik sigortasında da fiyatın çok fazla artmayacağı anlamına geldiği bilinirken, sigorta şirketlerinin maliyetlerinin daha yüksek olduğunu belirterek zammın daha fazla olmasını istediği kamuoyu ile paylaşıldı.