Açıklamalar peş peşe geldi: Emekli, memur ve asgari ücrette son dakika! İlk rakamlar açıklandı

Açıklamalar peş peşe geldi: Emekli, memur ve asgari ücrette son dakika! İlk rakamlar açıklandı
Milyonlarca vatandaşın aldığı zamlı maaşlar, yılın ilk yarısına gelmeden resmen eridi! Bunun üzerine gözler temmuz ayında yapılacak zamlara çevrildi. Açıklamalar peş peşe geldi: Emekli, memur ve asgari ücrette son dakika gelişmeleri ve ilk rakamlar haberimizde:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında emekli, memur ve asgari ücretli için temmuz zammını v refah payı müjdesini verdi. En düşük memur maaşı için 22 bin TL açıklamasının yapılması sonrasında Bakan Bilgin’den asgari ücret müjdesi geldi.

ASGARİ ÜCRETTE SON DAKİKA

Gelen son habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücret için 500 dolar vurgusu yapmıştı. Düzenlemenin buna göre yapılacağını ifade eden Bilgin, “Asgari ücrete bu yılın temmuz ayında da tekrar bir ara zam daha yapacağız." dedi.

TEMMUZ MAAŞLARI NASIL ARTACAK?

Temmuz maaşlarının 4 başlık altında değişeceği belirtildi. Buna göre ilk olarak enflasyon farkı ve Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre refah payı ile şekillenecek. Daha sonra vergi düzenlemesi yapılarak, çalışanların gelirleri artırılacak. Sosyal devlet anlatışı kapsamında birtakım yasal düzenlemeler yapılacak. Ve son olarak enflasyonu düşürücü tedbirler alınarak alım gücünün yükseltilmesi ve korunması amaçlanacak.

ASGARİ ÜCRETE REKOR ZAM

Asgari ücrete bu yıl ara zamda rekor bir rakam bekleniyor. 8 Mayıs seçimlerinden sonra düşüşe geçen enflasyon için baskıcı tedbirler alınmaya devam edilirken, bir yanda da alım gücünün artırılması amaçlanacak. Son olarak en düşük emekli maaşı 5.500 TL’den 7.500 TL’ye çıkarılmıştı. Buna göre en düşük emekli maaşı 455 dolara yükseldi. Asgari ücrette ise bu rakamın 500 doların olması bekleniyor.

ERDOĞAN: ÇALIŞMALARIN DEVAMINI GETİRECEĞİZ

Erdoğan, son olarak konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şunları söylemişti:

“Tüm vatandaşlarımızın gelirini artırarak refah seviyesini yükseltecek yeni düzenlemelerde yapacağız. Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı için bu doğrultuda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Bilhassa memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek ayrıca bizim boynumuzun borcudur”