2 yıl ödemesiz, 48 ay vadeli sıfır faizli 150.000 TL veriliyor: Ödeme tarihleri belli oldu

2 yıl ödemesiz, 48 ay vadeli sıfır faizli 150.000 TL veriliyor: Ödeme tarihleri belli oldu
Türkiye'de evlenecek çiftlere sağlanacak olan evlilik kredisi ödemeleri için heyecanla beklenen tarih nihayet açıklandı.

Aile Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bu önemli destek programının ilk ödemelerinin ne zaman yapılacağını kamuoyuna duyurdu.

Ödeme Tarihi Kesinleşti

Bakan Göktaş, TRTHaber'in canlı yayınında evlilik kredisi ödemelerinin tarihini duyurdu. Resmi nikahları 15 ile 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşmiş olan çiftlerin ödemelerinin 21 Mayıs tarihinde yapılacağını belirtti.

Göktaş'ın açıklamasına göre, "Resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen çiftlerimizin kredi ödemeleri, 21 Mayıs itibarıyla hesaplarına geçmeye başlayacak."

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Aile ve Gençlik Fonu tarafından sunulan evlilik kredisinden yararlanmak isteyen çiftlerin uygunluk kriterlerini sağlaması gerekmektedir. Başvuru şartları şu şekildedir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında olmak (30 yaşından gün almamış olmak),

Depremden etkilenen 11 il (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Antep, Hatay, Maraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Urfa) dışında taşınmaz sahibi ya da hissedarı olmamak,

Çiftlerin son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamı 2 asgari ücretten fazla olmamak,

Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikâh tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olmak,

Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmek,

Affa uğramış olsa bile; devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan; uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı bulunmamak.

Bu şartların tamamını sağlayan çiftler, evlilik kredisi başvurusu yapabilirler.