İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! Okullar hafta sonu tatili 3 gün olacak

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat! Okullar hafta sonu tatili 3 gün olacak
Hafta sonu tatilinin 3 güne çıkartılması talebi, öğrencilerin sosyal medya üzerinden yürüttüğü kampanya sonucunda gerçekleşiyor. Uzun bir süredir devam eden kampanya, nihayet öğrencilerin istediği değişikliği getiriyor.

Eğitim günlerinin artması, eğitim kalitesinin yüksek olduğu anlamına gelmiyor. Bu durumun pek çok sebebi bulunmakta. Dünya genelinde eğitimin öncü olduğu ülkelerde eğitim saatleri oldukça kısa. Öğrenciler, günde sadece 4 saat okula gidiyorlar ve bu sürenin bir kısmı sosyalleşme etkinliklerine ayrılıyor.

Türkiye'deki Durum ve Öğrenci Baskısı

Türkiye'de ise günlük ders saatleri orta öğretimde 8 hatta 12 saate kadar çıkabiliyor. Bu durum öğrenciler üzerinde baskı oluşturuyor ve sosyal medya üzerinden yapılan kampanyalarla gündeme geliyor.

Öğrenci Baskısının Sonucu

Öğrencilerin uzun süredir sürdürdüğü sosyal medya kampanyası sonucunda hafta sonu tatilleri 3 güne çıkıyor. Bu, öğrenci baskısının meyvelerini verdiğinin bir göstergesi.

Avrupa'daki Örnekler ve Türkiye'nin Geleceği

Avrupa'da da benzer durumlar yaşanmakta. Norveç'te öğrencilerin isteği doğrultusunda hafta sonu tatili artırıldı. Türkiye'nin Avrupa'yı örnek aldığı düşünüldüğünde, benzer bir sistem Türkiye'ye de gelebilir.

Beklenti ve Gelecek Perspektifi

Genel olarak iş saatlerinin azaltılması gündemdeyken, okul günlerinin de kısaltılması bekleniyor. Bu durum, Türkiye'de ve dünya genelinde eğitimde yeni bir dönemin habercisi olabilir.